środa, 7 kwietnia 2021 15:32

Klich: Narodowy program szczepień zamienił się w kompletny bajzel

Autor Marzena Gitler
Klich: Narodowy program szczepień zamienił się w kompletny bajzel

Ostatni rok rząd zmarnował. Niektórzy dorobili się na maseczkach, inni na respiratorach, ale na pewno nie przygotowali Polski ani do pierwszej, ani do drugiej i trzeciej fali pandemii, a przecież można się było ich spodziewać - mówił  Aleksander Miszalski. Politycy PO podsumowali sytuację epidemiczną na briefingu w Krakowie.

Około 80 do 90 proc. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce to mutacja brytyjska. Czy można było temu zaradzić? Na jakim miejscu w akcji szczepień jest Polska w relacji do innych krajów? Co powinno się zrobić, żeby skuteczniej zatrzymać pandemię - na te pytania odpowiedzieli na briefingu działacze Koalicji Obywatelskiej z Małopolski. Przed siedzibą Szpitala im. JP II w Krakowie z dziennikarzami spotkali się senator Bogdan Klich, poseł Aleksander Miszalski i były poseł Jarzy Meysztowicz. Miejsce wybrano nie przypadkiem, bo mieści się tu Wojewódzka Poradnia Szczepień Ochronnych.

Za wzrost zakażeń i trzecią falę zdaniem posła Aleksandra Miszalskiego odpowiada brak wprowadzenia obowiązku testowania lub kwarantanny dla osób przyjeżdżających do Polski na święta Bożego Narodzenia. - Jak wiemy od 80 do 90 % nowych zakażeń w Polsce to odmiana brytyjska i przez nią mamy takie wzrosty - mówił poseł KO. - Przed świętami rząd "sprowadził do Polski 10 tys. Polaków z Wielkiej Brytanii. To, że "sprowadził" to jeszcze nic złego, bo wszyscy chcieli być razem na święta, ale to, że rząd nie objął ich ani kwarantanną, ani nie przetestował, bo jak stwierdził marszałek Karczewski "bali się hejtu" - to jest sytuacja skandaliczna -  podsumował.

Poseł Miszalski pokazał wykresy obrazujące obecną sytuację epidemiczną w Europie. - Polska zajmuje obecnie drugie miejsce w Europie pod względem nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Przed nami są tylko Węgry - poinformował. Z kolei pod względem zgonów zajmujemy już piąte miejsce. Ale to nie powód do radości. - Cieszyć się z tej statystyki nie można, tym bardziej, że u nas tendencja jest ciągle rosnąca - mówił Miszalski.

Za mało testów

Zdaniem posła przyczyną wzrostu zakażeń i zgonów jest m.in brak testowania. Polska przoduje pod względem pozytywnych wyników testów na liczbę ich wykonania. - Od lutego jesteśmy liderem w Europie z wynikiem ok. 30% pozytywnych testów, co oznacza, że zakażeń jest dużo więcej niż pokazują statystyki. Za mało testujemy. Ciągle dotyczy to też tylko osób objawowych. Nie są to dane optymistyczne - ocenił Miszalski.

Do kwestii szczepień odniósł się senator Bogdan Klich, który przypomniał, że tak jak zlekceważono apele opozycji o testowanie, tak samo teraz rząd nie ma dobrego systemu masowych szczepień. - Jesteśmy na drugim miejscu w Europie pod względem nowych zakażeń, ale dopiero na 17 pod względem liczby zaszczepionych - podkreślił. - Narodowy program szczepień zamienił się w kompletny bajzel - stwierdził dodając, że mamy mniej szczepień niż w Butanie.  - Rząd nie panuje nad procesem rejestracji i zgłoszeniami. Wysyła sprzeczne sygnały do społeczeństwa i ludzie przestali się orientować w tym kto, gdzie i jak szczepi. To co powinno stać się najważniejszą sprawą dla rządu, czyli przeciwdziałanie ofiarom tej strasznej epidemii, stało się dla rządu sprawą polityczną - ocenił senator KO.

"Program szczepień stał się rozgrywką polityczną"

Jerzy Meysztowicz odniósł się do ostatniego zamieszania z systemem rejestracji i umożliwienie zaszczepienia się osobom z młodszych roczników. - Totalny bałagan jeśli chodzi o ministra Dworczyka, który rozszerzył zakres szczepień o osoby powyżej 40 roku życia - ocenił były poseł. Nawiązał też do sytuacji w Rzeszowie, skąd dochodzą informacje o wyjątkowo dużym procencie osób zaszczepionych. - Program szczepień stał się rozgrywką polityczną. Nie przez przypadek Rzeszów, gdzie za miesiąc odbędą się wybory na prezydenta miasta, został tak mocno wsparty, jeśli chodzi o ilość szczepionek i zaszczepionych osób - mówił Meysztowicz. - Uważamy że to nieetyczne i niedopuszczalne. Oczywiście możemy podziękować rządzącym za to, że nie wpadli na pomysł, żeby w grupie "0" zaszczepić wszystkich członków Prawa i Sprawiedliwości - ironizował.

Z kolei Miszalski stwierdził, że zamieszanie z zapisaniem "mocno śmierdzi szwindlem". - W sumie do końca nie wiadomo, czy to nie była zamierzona sprawa - zastanawiał się poseł. - Śmierdzi to mocno szwindlem.

Politycy KO przedstawili dane dotyczące szczepień chociaż jedną dawką. Polska jest na nim na 17 miejscu w Europie. Ich zdaniem błędem było przetrzymywanie szczepionek na drugą dawkę, zamiast skoncentrowanie się na zaszczepieniu choć jedną dawką jak największej liczby osób. - Rząd bardzo długo popełniał błąd. Odkąd się zorientowano, że po zaszczepieniu już pierwszą dawką nabywa się dość mocną odporność, powinno się przejść na zaszczepienie pierwszą dawką jak największej liczby populacji z wyczekaniem maksymalnego interwału do szczepienia drugą dawką. Myśmy o to apelowali. Tymczasem rząd trzymał cały czas rezerwę drugiej dawki - mówił poseł Miszalski.

Bardzo trudna sytuacja w Małopolsce

Na koniec przedstawiciele KO odnieśli się do sytuacji w Małopolsce i wczorajszej konferencji prasowej wojewody Łukasza Kmity, który stwierdził, że sytuacja jest bardzo trudna. - Mamy jeszcze 500 wolnych łóżek, ale już tylko 13 wolnych respiratorów (na wczoraj) i groźbę relokacji pacjentów do innych województw - przypomniał Miszalski. Od piątku do wtorku przybyło 300 hospitalizowanych, choć zdecydowanie mniej osób zakażonych się zgłaszało. - Co więcej - od 15 marca w Małopolsce umarło 600 osób. To jeden z gorszych wyników na tle kraju - mówił poseł. Przypomniał też ostatnie dane o szczepieniach, których było wyjątkowo mało. - W niedzielę w Małopolsce zaszczepiono 191 osób a w poniedziałek - 56. Z jednej strony mówimy, że szczepionki są i zalegają, punkty szczepień są - to czemu nie wykorzystuje się nawet świąt czy weekendów żeby szczepić? - pytał.

Posłowie przedstawili też postulaty opozycji. To po pierwsze jak najszybsze uruchomienie powszechnych punktów szczepień w każdym mieście w Polsce. Kolejny postulat to laboratoria do masowego testowania oraz śledzenie kontaktów osób zakażonych i kierowanie ich na kwarantannę oraz testy.  Koalicja Obywatelska chce też programu badań bilansowych Polaków po covidzie. Badania odpowiednie dla wieku i stanu zdrowia miałyby objąć wszystkich chętnych. Ostatnia sprawa to tzw. szybka ścieżka pomocy, którą zapewnić by miała sieć stu szpitali leczących bez limitów i program rehabilitacji pocovidowej.

Jerzy Meysztowicz zaapelował też, aby rząd przygotował wielojęzyczne zaświadczenia dla osób podwójnie zaszczepionych, z myślą o wyjazdach i zbliżających się wakacjach. - Nie chodzi o ograniczenie innym możliwości podróżowania, ale zdecydowanie ułatwi to możliwość przemieszczania się zarówno w Polsce jak i za granicą - powiedział.  

- Ostatni rok rząd zmarnował. Niektórzy dorobili się na maseczkach, inni na respiratorach, ale na pewno nie przygotowali Polski ani do pierwszej, ani do drugiej i trzeciej fali pandemii, a przecież można się było ich spodziewać - podsumował Aleksander Miszalski.

zobacz też:

Kraków. Rozmrożone szczepionki w Żeromskim. Szpital tworzy listę rezerwową
Kraków wiadomości. Dyrektor szpitala im. Żeromskiego poinformował, że placówka otrzymała we wtorek 1860 rozmrożonych szczepionek przeciw COVID, choć dysponuje lodówkami do ich przechowywania.
Szef MZ. Nowe mutacje koronawirusa w Polsce
Minister zdrowia Adam Niedzielski w trakcie środowej konferencji prasowej został zapytany, jakie mutacje koronawirusa występują w Polsce. Szef resortu zdrowia przedstawił, że w Polsce zdecydowanie dominuje brytyjska odmiana mutacji. Zdarzają się jednak bardziej egzotyczne przypadki. - Mamy pojedyn…
Kmita: „Sytuacja jest bardzo trudna”. Pacjenci będą wywożeni do innych województw?
- Sytuacja w Małopolsce jest bardzo trudna. Pomimo piątkowych wypisów, pomiędzy piątkiem, a dniem dzisiejszym zanotowano wzrost hospitalizacji o 275 osób. Między piątkiem, a dniem dzisiejszym na najtrudniejszych łóżkach wzrost ten wynosi 36 – mówił Łukasz Kmita.
Kraków

Kraków - najnowsze informacje