wtorek, 6 kwietnia 2021 13:38

Kmita: „Sytuacja jest bardzo trudna”. Pacjenci będą wywożeni do innych województw?

Autor Aleksandra Tokarz
Kmita: „Sytuacja jest bardzo trudna”. Pacjenci będą wywożeni do innych województw?

Sytuacja w Małopolsce jest bardzo trudna. Pomimo piątkowych wypisów, pomiędzy piątkiem, a dniem dzisiejszym zanotowano wzrost hospitalizacji o 275 osób. Między piątkiem, a dniem dzisiejszym na najtrudniejszych łóżkach wzrost ten wynosi 36 – mówił podczas dzisiejszego briefingu prasowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Sytuacja respiratorowa w Małopolsce należy do najtrudniejszych w kraju.

Znacznie przekroczyliśmy poziom łóżek respiratorowych z drugiej fali. Dzisiaj sięganie po nie odbywa się z niezwykle wielką rozwagą. Stąd moje spotkanie z wicemarszałkiem Łukaszem Smółką, kadrą szpitala im. św. Jana Pawła, szpitala Rydygiera oraz Szpitala Uniwersyteckiego. Jesteśmy przekonani, że ten przyrost intensywnej terapii będzie następował – mówił Łukasz Kmita. Jak poinformował, w Małopolsce zgodnie z dzisiejszymi danymi wolnych pozostaje 13 respiratorów.

- Padły konkretne zapewnienia ze strony dużych szpitali w Krakowie o zwiększeniu liczby łóżek respiratorowych. Sytuację zna minister zdrowia i być może, jeśli będzie taka konieczność i względy medyczne, nie wykluczamy relokacji pacjentów, którzy są pod respiratorem. Podkreślam, nie wykreślamy relokacji do innych województw. Jesteśmy na to przygotowani. Będziemy zwiększali tę bazę, jednak nie da się tego wykluczyć – dodał wojewoda.

Jak poinformował Łukasz Kmita, po konsultacjach z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, podtrzymano uzgodnienia sprzed świąt, dotyczące wzrostu liczby łóżek w szpitalu tymczasowym w Expo w Krakowie. - To 280 łóżek, czyli 10 modułów po 28 łóżek, plus 20 łóżek respiratorowych. Personel medyczny i zasoby kadrowe są przygotowane, dzięki oddelegowaniom, które przed nami – dodał Kmita.

zobacz też:

Małopolska. Karetki znów oczekują przed oddziałami. Dziennie wyjeżdżają niemal 900 razy
Tylko wczoraj w całej Małopolsce zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżały 861 razy. W ciągu trzech świątecznych dni wyjazdów było blisko 2,5 tysiąca. - Niemal 1800 z tych wyjazdów dotyczyło osób w kwarantannie lub tych, którym wykonywano test na koronawirusa – informuje wojewoda małopolski.
Niepołomice. Brakowało kombinezonów dla ratowników. Pomoc przyszła błyskawicznie
Wiadomości Wieliczka. W związku ze wzrostem liczny wyjazdów w Stacji Pogotowia Ratunkowego w Niepołomicach zaczęło brakować kombinezonów. Na apel o wsparcie odpowiedzieli mieszkańcy Niepołomic, zakłady pracy, Gmina Niepołomice oraz Starostwo Powiatowe w Wieliczce.
koronawirus najnowsze informacje

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Małopolska - najnowsze informacje