piątek, 30 grudnia 2022 11:58

Chcą zorganizować w Krakowie wyjątkowego sylwestra, ale potrzebują pomocy

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Chcą zorganizować w Krakowie wyjątkowego sylwestra, ale potrzebują pomocy

Już 31 grudnia w Krakowie po raz kolejny osoby ubogie spotkają się na wspólnej zabawie sylwestrowej. -Nie chcemy nikogo zmieniać, ulepszać na siłę. Chcemy jedynie dać drugiemu człowiekowi zrozumieć, że jest dla kogoś ważny - mówią w rozmowie z Głosem24 organizatorzy Sylwestra z ubogimi.

„Sylwester z ubogimi” ma ponad dwudziestoletnią tradycję. W Krakowie po raz pierwszy zabawę w sylwestrową noc zorganizowano w 2016 r. O tym, jak wygląda praca nad sylwestrem i w jaki sposób można pomóc przy jego organizacji, opowiadają nam Emilia Jeż i Krzysztof Szymkiewicz.

Jak zrodził się pomysł na zorganizowanie sylwestra dla osób ubogich w Krakowie?

– „Sylwester z Ubogimi” to wydarzenie mające już ponad dwudziestoletnią historię zapoczątkowaną w Katowicach. Krakowska edycja sylwestra została zorganizowana w 2016 roku przez grupę młodych osób działających w komitecie organizacyjnym przy Parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza podczas Światowych Dni Młodzieży. Chciałbym podkreślić, że jest to „Sylwester z Ubogimi”, a nie dla Ubogich, co jest ważną rzeczą. Razem z osobami potrzebującymi spędzamy ten ostatni dzień bieżącego roku, rozmawiając, śmiejąc się, tańcząc i spożywając wspólnie posiłki. Chcemy, aby każdy gość poczuł się wyjątkowo.

Wieczór sylwestrowy/ Fot.: "Sylwester dla ubogich" Kraków
Wieczór sylwestrowy/ Fot.: "Sylwester dla ubogich" Kraków

Jak wyglądają przygotowania do tego wydarzenia?

– Przygotowania do sylwestra rozpoczynają się zwykle we wrześniu. Organizacja całego wydarzenia wiąże się z realizacją wielu zadań, a w tym między innymi: wykonanie projektu plakatów oraz zaproszeń a także ich dystrybucja, rejestracja wolontariuszy i organizacja spotkań informacyjnych, pozyskanie patronów honorowych i medialnych wydarzenia, przekazanie informacji o wydarzeniu do mediów, pozyskanie sponsorów i darczyńców, organizacja zbiórek pieniężnych, zamówienie zastawy i sprzętów kuchennych oraz stołów i krzeseł. Grono organizatorów to około kilkanaście osób - prywatnie pracujemy, studiujemy, posiadamy rodziny, ale łączy nas zaangażowanie i chęć robienia dobrych rzeczy dla innych. W organizację włączają się także ludzie dobrej woli – darczyńcy przekazujący jedzenie na sylwestrowy stół, ofiarodawcy, wolontariusze oraz sponsorzy.

Ile osób planujecie gościć?

– Na sylwestrze pojawi się około 250 osób, w tym goście i wolontariusze.

Wieczór sylwestrowy/ Fot.: "Sylwester dla ubogich" Kraków
Wieczór sylwestrowy/ Fot.: "Sylwester dla ubogich" Kraków

Jak będzie wyglądać ten wyjątkowy wieczór?

– Sylwester rozpocznie się o godzinie 18:00. Na początek każdy z gości zostanie poczęstowany ciepłym posiłkiem. Do dyspozycji uczestników będą także zimna płyta, ciasta, owoce oraz napoje. Około godziny 19:30 zrobimy wspólne zdjęcie, a następnie polonezem oficjalnie rozpoczniemy zabawę sylwestrową. Później będą odbywać się zabawy taneczne i około godziny 22:00 wydany zostanie drugi ciepły posiłek. Następnie po przejściu do kościoła około godziny 23 zaproszony gość specjalny wygłosi świadectwo, a równo o północy rozpoczniemy nowy rok Mszą Świętą. Po powrocie z kościoła podany zostanie trzeci posiłek na ciepło i będą kontynuowane zabawy taneczne. Zabawa potrwa do około 4 w nocy. Każdy z gości otrzyma drobny upominek.

Jak można stać się uczestnikiem zabawy?

– Współpracujemy z instytucjami wspierającymi osoby potrzebujące i w kryzysie bezdomności, a są to między innymi: Dzieło Pomocy Ojca Pio, Stowarzyszenie Przyjaciół Brata Alberta, Kuchnia Caritas czy jadłodajnia Sióstr Albertynek. W tych miejscach zainteresowane osoby mogą zapisać się na sylwestra i odebrać indywidualne, imienne zaproszenie. Nasi goście to osoby ubogie, bezdomne, starsze i niepełnosprawne. W sylwestrze biorą udział także wolontariusze, którzy działają w wybranej sekcji, a w tym towarzyska, kelnerska, porządkowa i logistyczna. W ramach wolontariatu można zaangażować się także jako fotograf, DJ, wodzirej lub kamerzysta. Obecnie prowadzimy zapisy dla wolontariuszy. Zgłoszenia można dokonać poprzez formularz rejestracyjny znajdujący się na stronie internetowej sylwestra: krakow.sylwesterzubogimi.pl/wolontariusze.

Wieczór sylwestrowy/ Fot.: "Sylwester dla ubogich" Kraków
Wieczór sylwestrowy/ Fot.: "Sylwester dla ubogich" Kraków

Jak jeszcze można Państwa wesprzeć?

– Organizację sylwestra można wesprzeć na kilka sposobów, w tym: przekazanie darowizny, przygotowanie jedzenia, udział w sylwestrze jako wolontariusz. Wpłatę na organizację sylwestra można dokonać poprzez portal zrzutka.pl (https://zrzutka.pl/6fj3t6) lub w formie przelewu bankowego na nasze konto: 36 1240 4546 1111 0011 1870 1630 Parafia Pana Jezusa Dobrego Pasterza, ul. Dobrego Pasterza 4 30-416 Kraków z dopiskiem „Sylwester z ubogimi”. Zebrane pieniądze przeznaczone zostaną na zakup jedzenia, dekoracji, wynajem sprzętów kuchennych i zastawy, a także brakujących darów do paczek dla gości.

Można także przygotować jedzenie w postaci ciast, sałatek, pasztecików czy pierogów. Wszystkie potrawy i wypieki trafią na sylwestrowy stół. Wszystkie osoby zainteresowane przekazaniem jedzenia mogą zgłosić się do organizatorów mailowo pod adresem jedzenie@krakow.sylwesterzubogimi.pl, za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej w zakładce „Darczyńcy” lub telefonicznie pod numerem +48 503 459 881. Jedzenie będzie odbierane w podanych poniżej terminach i miejscach:

PARAFIA DOBREGO PASTERZA – UL. DOBREGO PASTERZA 4

30 grudnia w godzinach 7:30 - 12:00 i 17:00 - 19:30

31 grudnia w godzinach 7:30 - 12:00

SZKOŁA ŚW. RITY - UL. SKAŁECZNA 10

30 grudnia w godzinach 10:00 - 18:00

31 grudnia w godzinach 10:00 - 13:00.

To nie jest pierwszy "Sylwester z ubogimi" w Krakowie. Jak wyglądały wcześniejsze zabawy sylwestrowe?

– Każda edycja sylwestra ma tę samą formę. Każdy z uczestników otrzymuje imienne zaproszenie i wizytówkę, goście są goszczeni w pięknie przystrojonej sali, kelnerzy-wolontariusze serwują pyszne, ciepłe potrawy i przekąski, wodzirej zaprasza do zabaw tanecznych. Jest także część duchowa sylwestra – Msza Święta równo o północy. Przed Mszą Świętą zaproszony gość specjalny głosi świadectwo. Z roku na rok można zaobserwować wzrastające zainteresowanie udziałem w sylwestrze zarówno wśród gości, jak i wolontariuszy.

Miłych i niezapomnianych momentów jest wiele, ale jednym z nich było stwierdzenie pewnego gościa, który ze wzruszeniem stwierdził, że taki bal sylwestrowy jest pierwszym, w jakim uczestniczy po zabawie studniówkowej sprzed kilkudziesięciu lat.

Wieczór sylwestrowy/ Fot.: "Sylwester dla ubogich" Kraków
Wieczór sylwestrowy/ Fot.: "Sylwester dla ubogich" Kraków

Dlaczego to robicie? Co daje Wam pomaganie?

– Chcielibyśmy, aby każdy zaproszony gość poczuł, że wszystko zostało przygotowane z myślą o nim. Nie chcemy nikogo zmieniać, ulepszać na siłę. Chcemy jedynie dać drugiemu człowiekowi zrozumieć, że jest dla kogoś ważny i wspólnie zakończyć mijający rok i rozpocząć nowy pełni wiary w to, że będzie on lepszy niż poprzedni. Porozmawiać, pośpiewać, pomodlić się – spędzić wspólnie ten wyjątkowy, ostatni wieczór w roku. Wiemy, że poprzez tę akcję nie rozwiążemy problemów naszych gości, ani nie zmienimy ich historii. Chcemy jednak otoczyć ich szacunkiem, dostrzec wartość drugiej osoby, bez względu na pogmatwane życiorysy i popełnione błędy.

Fot.: "Sylwester dla ubogich" w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka