środa, 7 kwietnia 2021 12:13

To może być hit na skalę Polski, który przyciągnie w to miejsce turystów. W czerwcu otwarcie wyjątkowego obiektu

Autor Norbert Kwiatkowski
To może być hit na skalę Polski, który przyciągnie w to miejsce turystów. W czerwcu otwarcie wyjątkowego obiektu

Na czerwiec zaplanowane jest otwarcie w Kazimierzy Wielkiej całorocznego basenu termalnego z wodą siarczkową. Inwestycja ma być pierwszą taką budowlą w Polsce, a w basenie będzie można nie tylko się relaksować, ale także podreperować swoje zdrowie.

Realizacja takiego projektu "urodziła się" cztery lata temu. W Cudzynowicach podczas odwiertów na głębokości 800 metrów odkryto wody siarczkowe i po uzyskaniu certyfikatu, że są to wody zdrowotne, postanowiono je wykorzystać dla dobra mieszkańców.

Kąpiel w takiej wodzie jest szczególnie wskazana dla ludzi z chorobami reumatycznymi, bólami kręgosłupa i kończyn, dyskopatiami, stanami pourazowymi po uszkodzeniach narządu ruchu.

W ramach inwestycji powstanie otwarty basen mineralno-termalny o wymiarach 10x18 m z wodą o temperaturze 36 stopni. Będzie miał dwie niecki wraz z przyległymi plażami. Dodatkową atrakcją będzie sauna oraz wodne masaże. Zrodził się także pomysł, aby leczniczą wodę spożywać z replik naczyń, które zostały odkryte w grobowcach megalitycznych.

Koszt budowy basenu to 6,2 mln zł. Z kolei prace związane z doprowadzeniem wody to wydatek 12 mln zł.

Ważną inwestycją jest budowa parkingu przy uzdrowisku.  Zlokalizowany będzie przy ulicy Kościuszki, naprzeciw głównego budynku basenu, po drugiej stronie ulicy.

Basen termalny z wodą siarczkową ma szansę stać się hitem, jednak zdaniem prezesa Roberta Pleszyńskiego - kluczową rolę muszą odegrać inwestorzy. Konieczne jest pojawienie się bazy noclegowej, która przyjmie turystów z innych regionów, choćby Krakowa.

Info oraz foto: radiokielce

Proszowice - najnowsze informacje