czwartek, 27 sierpnia 2020 07:52

Przekonaj się, jak wyglądał "Dzień z Życia Górali Podbabiogórza". Już w najbliższą niedzielę!

Autor Mirosław Haładyj
Przekonaj się, jak wyglądał "Dzień z Życia Górali Podbabiogórza". Już w najbliższą niedzielę!

Jak wyglądało życie codzienne górali zamieszkujących miejscowości usiane wokół Babiej Góry? Czym dawniej trudnili się mieszkańcy regionu, jak spędzali swój wolny czas i jakie tradycje wywodzące się z folkloru naszych rodzimych ziem przetrwały do dziś? Na te i inne pytania odpowiedzi będą szukać uczestnicy "Dnia z Życia Górali Podbabiogórza" w najbliższą niedzielę 30 sierpnia w parku zamkowym w Suchej Beskidzkiej.

Podczas „Dnia z Życia Górali Podbabiogórza” będzie można wziąć udział w ciekawych warsztatach, spróbować potraw i przekąsek nawiązujących do tradycji regionalnych, wysłuchać opowieści o życiu górali i najciekawszych legend, a także obejrzeć przygotowane ekspozycje tematyczne. To wszystko okraszone będzie góralską muzyką, śpiewem i tańcem.

"Dzień z Życia Górali Podbabiogórza" to wydarzenie przygotowane przez młodzieżową grupę inicjatywną z Zespołu Regionalnego Ziemia Suska przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury – Zamek w ramach projektu „Z Babiej Góry świat – spotkania z kulturą Podbabiogórza”, dofinansowanego z Projektów Solidarności, ze środków Europejskiego Korpusu Solidarności.

W niedzielę 30 sierpnia uczestnicy wydarzenia w parku zamkowym poprzez czynny udział w warsztatach i wspólną zabawę, będą mieli okazję w atrakcyjnej i ciekawej formie poznać i poszerzyć swoją wiedzę na temat folkloru i tradycji naszego regionu. W niedzielne popołudnie będzie można spróbować swych sił w malowaniu drewnianych zabawek, którym towarzyszyć będzie pokaz rzeźby ludowej w wykonaniu instruktorów. Nie zabraknie zajęć dla dzieci, które wykonają  filcowe saszetki zdobione parzenicą babiogórską. Wspólnie z zespołem regionalnym będzie można wykonać kwiaty z krepiny, a razem z ŻyWą Pracownią rzemiosła i designu z Krakowa, będzie można własnoręcznie stworzyć tace z wikliny.

Aktywności warsztatowe przeplatane będą występami Zespołu Regionalnego oraz Kapeli Mała Ziemia Suska. Ciekawostki z życia Górali Babiogórskich przybliży publiczności prowadzący wydarzenie Piotr Jezutek, natomiast babiogórscy zbójnicy przy ognisku i podczas pokazu pieczenia moskoli przybliżą ponadczasowe opowieści i legendy wywodzące się z regionu Babiej Góry. Poza występami, członkowie "Ziemi Suskiej" zaprezentują także elementy strojów babiogórskich i pokażą typowe dla regionu Podbabiogórza tańce. Na wszystkich  zainteresowanych  czekać będzie ekspozycja w Domku Ogrodnika z cenną kolekcją regionalną, obrazującą życie mieszkańców Ziemi Suskiej, którą będzie można zwiedzić z przewodnikiem.

Oprócz ludowego rękodzieła, warsztatów, muzyki i barwnych opowieści znajdzie się też coś dla ciała – mianowicie regionalne przysmaki w postaci smalcu ze skwarkami, oscypka, żurku czy kołaczy, przygotowane przez miejscowe Stowarzyszenie Skarbiec Suski.

– Wydarzenie jest organizowane z zachowaniem wszelkich aktualnych zaleceń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19. Ze względu na obowiązujący reżim sanitarny liczba miejsc na warsztaty towarzyszące wydarzeniu  „Dzień z życia górali” jest ograniczona, dlatego prosimy o wcześniejsze zapisy w MOK-Zamek, nr tel. 515 134 720 w godzinach 8:00 – 16:00

– czytamy na stronie UM Sucha Beskidzka.

Inf.: UM Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje