sobota, 26 grudnia 2020 16:38

Przyrodnicza zbrodnia. Ktoś podpalił blisko 500-letni dąb

Autor Marzena Gitler
Przyrodnicza zbrodnia. Ktoś podpalił blisko 500-letni dąb

Do podpalenia drzewa doszło w piątek, 25 grudnia. Blisko 500-letnie drzewo zwane "Dębem Jagiełły" i "Dębem Rzeczypospolitej" stanowiło skarb rezerwatu Jar Brynicy na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Policja poszukuje sprawcy a za jego wskazanie dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu wyznaczyła wysoką nagrodę.

"Mamy w udziale przekazać Państwu przykrą wiadomość. W Bożonarodzeniowy poranek zniszczeniu uległ najważniejszy obiekt przyrodniczy Pojezierza Brodnickiego. Ponad czterowiekowy pomnik przyrody – Dąb Rzeczypospolitej – perła w przyrodniczej koronie Nadleśnictwa Brodnica, zdobiąca do wczoraj rezerwat przyrody Jar Brynicy, została doszczętnie spalona - poinformowała na swojej stronie RDLP w Toruniu. - Zaalarmowane Służby Pożarnicze mogły jedynie dogasić poległy pomnik przyrody.

Ogromna strata, bolesne doświadczenie, tym bardziej dotkliwe, że w najpiękniejszym dniu w roku. To nie był przypadek, z pewnością to zamierzone działanie podpalacza. W głowie się nie mieści, co kierowało tym człowiekiem, żeby dokonać tak okrutnego czynu. I to w Nadleśnictwie, na terenie którego nigdy nie było problemu z podpaleniami lasu. Co się zmieniło?

Żal, rozgoryczenie, smutek, jak można było dopuścić się takiego czynu. Bezmyślność, choroba, zawiść, używki? Nie wiem, co może usprawiedliwić takie działania, ale śledztwo trwa. Być może nigdy nie dowiemy się, kto dopuścił się tego przestępstwa, jednak niszczyciel będzie musiał żyć ze świadomością popełnionego czynu."

"Spalony dom można odbudować, a tej straty nie da się naprawić. Dzisiejsze zdarzenie w Jarze Brynicy można porównać do straty kogoś bliskiego...

W związku z podpaleniem niemal pięćsetletniego pomnika przyrody "Dębu Rzeczypospolitej" w rezerwacie Jar Brynicy, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wyznaczył NAGRODĘ W KWOCIE 10 tys.zł za pomoc w ujęciu sprawcy lub sprawców podpalenia. - czytamy w oświadczeniu. - To nie powinno się nigdy wydarzyć."

Zabytkowy dąb liczy miał 33 metry wysokości i ponad 6 metrów obwodu. Pomimo sędziwego wieku i ogromnej dziupli w części odziomkowej, jego stan zdrowotny był bardzo dobry.

Kto mógł podpalić drzwo - nie wiadomo. Do rezerwatu można łatwo dojechać udostępnioną do ruchu kołowego drogą od miejscowości Gutowo lub Czarny Bryńsk. Drogi w leśnictwie są oznaczone tablicami kierunkowymi do Dębu Rzeczypospolitej.

fot. OSP Górzno

Ekologia - najnowsze informacje

Rozrywka