czwartek, 4 stycznia 2024 12:33

Przywieźli niepełnosprawnych do Polski i zmusili ich do żebractwa

Autor Mirosław Haładyj
Przywieźli niepełnosprawnych do Polski i zmusili ich do żebractwa

Krakowscy kryminalni, działając pod nadzorem prokuratury, prowadzą dochodzenie w sprawie handlu ludźmi. Dwóch zatrzymanych - 35-letni mężczyzna i 33-letnia kobieta - jest oskarżonych o przywiezienie do Polski i przymuszenie do żebractwa niepełnosprawnych obywateli Mołdawii i Rosji. Obydwojgu grozi kara pozbawienia wolności w zakresie od 3 do 15 lat.

Krakowscy policjanci z Wydziału Kryminalnego Komisariatu Policji VI we współpracy z Prokuraturą Rejonową dla Krakowa Podgórza dostali informację o możliwym wykorzystywaniu niepełnosprawności do żebractwa na jednej z posesji w Swoszowicach. W trakcie interwencji na miejscu zatrzymano dwie osoby pochodzące z Mołdawii - 35-letniego mężczyznę i 33-letnią kobietę - podejrzane o ten proceder. Kryminalni zidentyfikowali również pokrzywdzonych, obywateli Mołdawii i Rosji, przebywających w Polsce nielegalnie, bez odpowiednich dokumentów. Ich relacje wskazywały na to, że są tutaj od kilku miesięcy i żebrzą pod różnymi sklepami.

Zatrzymanym, przy których znaleziono gotówkę w wysokości ponad 20 tysięcy złotych i 30 tysięcy euro, postawiono zarzuty handlu ludźmi. Grozi im kara od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Prokuratura Rejonowa dla Krakowa Podgórza nałożyła na obywateli Mołdawii środki zapobiegawcze, w tym dozór policji z zakazem kontaktowania się z pokrzywdzonymi, zbliżania się do nich oraz opuszczania kraju.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka