poniedziałek, 19 sierpnia 2019 13:37

Rabka-Zdrój. Nowy mistrz z rekordem!

Autor Mirosław Haładyj
Rabka-Zdrój. Nowy mistrz z rekordem!

Rabkoland, park pełen miłości do balonowej gumy i nietypowych form rozrywki, w minioną sobotę 17 sierpnia już po raz siedemnasty zorganizował Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia. W zawodach, jak zawsze, mógł wziąć udział każdy entuzjasta gumy do żucia, którego żuchwa, język i zęby pozwalały na starcie w tej konkurencji.

Podczas Mistrzostw każdy zawodnik miał za zadanie wydmuchać jak największy balon w obecności sędziów, którzy dokonywali pomiaru za pomocą specjalnych balonomierzy. Uczestnicy zawodów zdradzili, że aby otrzymać optymalną elastyczność balonowej gumy, jej żucie należało rozpocząć około 10 minut przed startem, jednak każdy zawodnik miał wolną rękę, jeśli chodzi o technikę i czas przeżuwania. Warto wspomnieć, że niektórzy miesiącami przygotowywali się do zawodów, aby zaskoczyć swoimi wynikami.

Niezwykłe mistrzostwa organizowane są od 2003 roku, kiedy to po raz pierwszy 486 zawodników spotkało się w Rabce, by rywalizować o tytuł najlepszego dmuchacza balonów w kraju. Pierwszym, historycznym zwycięzcą, z wynikiem 20 cm średnicy, został Brunon Czerwiński (14 lat) z gminu Bliżyn. Jak w każdej liczącej się dyscyplinie sportu, także tutaj regularnie padają rekordy, a emocje rozpalają kibiców i rywali.

Tegorocznym, siedemnastym Mistrzem Dmuchania Balona Z Gumy Do Żucia 2019, okazał się Sławomir Słowik z Nowego Sącza, któremu udało mu się wydmuchać imponującego 27,5-centymetrowego balona. Tym samym został on niekwestionowanym zwycięzcą i nowym rekordzistą, pobijając dotychczasowy wynik 26 centymetrów należący do Bernadetty Czyszczoń z Rabki Zdrój. Drugie miejsce przypadło Andrzejowi Myszy z Niepołomic (25,6 cm), a trzecie miejsce na podium zajęła Klaudia Kowal z Glichów (25,2 cm). Do zwycięzców trafiły nagrody pieniężne, puchary, dyplomy i wieczna chwała, a pozostali ze stawki najlepszych zawodników pocieszyli się zaproszeniami do Rabkolandu i Termy Bania oraz niespodziankami.

Kolejne balonowe mistrzostwa już za rok.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

Fot. i inf.: Rabkoland

Podhale - najnowsze informacje