piątek, 28 lutego 2020 13:31

Rabka-Zdrój. Prezydent Andrzej Duda upamiętnił Marię Kaczyńską. Nie obyło się bez incydentów

Autor Mirosław Haładyj
Rabka-Zdrój. Prezydent Andrzej Duda upamiętnił Marię Kaczyńską. Nie obyło się bez incydentów

W Rabce-Zdroju w czwartek 27 lutego odbyła się uroczystość odsłonięcia obelisku z tablicą pamiątkową poświęconą śp. pani prezydentowej Marii Kaczyńskiej (1942-2010). Stanął on w ogrodzie różańcowym przy kościele św. Marii Magdaleny, a jego odsłonięcia dokonał prezydent RP Andrzej Duda.

Maria Kaczyńska mieszkała wraz z rodziną w Rabce-Zdroju przez dekadę, w latach 1951-1961. Przyszła Pierwsza Dama uczęszczała tu do szkoły podstawowej, a potem do Liceum Ogólnokształcącego im. Eugeniusza Romera, gdzie w 1961 roku zdała maturę. W budynku szkoły znajduje się tablica upamiętniająca jej pobyt w tym miejscu, a od czwartku również obelisk w ogrodzie różańcowym upamiętniający jej silne związki z uzdrowiskiem.

W uroczystym odsłonięciu pomnika, który poświęcił ks. proboszcz Paweł Duźniak, obok głowy państwa wzięli udział również m.in. posłanka Anna Paluch, poseł Edward Siarka, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, wojewoda Piotr Ćwik, marszałek Witold Kozłowski, starosta Krzysztof Faber, a rabczański samorząd reprezentował burmistrz Leszek Świder, który złożył kwiaty pod obeliskiem. W drugiej części uroczystości prezydent spotkał się z mieszkańcami Rabki-Zdroju w Szkole Podstawowej nr 2, gdzie podziękował „jak zawsze ciepłe przyjęcie w Rabce”.

Poniżej prezentujemy treść prezydenckiego przemówienia w ogrodzie różańcom parafii św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju:

Szanowni Państwo Posłowie, na czele z Panią Poseł Anną Paluch,
Wielce Szanowny Panie Marszałku,
Wielce Szanowny Panie Wojewodo,
Szanowny Panie Starosto,
Szanowni Państwo Radni,
Wszyscy dostojni przybyli goście,
Księże Proboszczu, Czcigodni Księża,
Wielce Szanowni Państwo,
Mieszkańcy Rabki i okolic,
Bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję też młodzieży, harcerzom, rekonstruktorom za obecność dzisiaj, tutaj z nami. Ale przede wszystkim dziękuję za ten pomnik z tablicą upamiętniającą Panią Prezydentową Marię Kaczyńską, na której jest też wspomnienie o Panu Prezydencie Lechu Kaczyńskim, jej mężu i tych, którzy wraz z nimi zginęli – prawie 10 lat temu – w podróży, w pielgrzymce na groby polskich oficerów w Katyniu.
Bardzo dziękuję, że Rabka pamięta o swojej wspaniałej mieszkance, o dziewczynie, o kobiecie, która tutaj spędziła ważną część swojego życia, swój czas dorastania, swój czas szkoły podstawowej i liceum. Tutaj zdawała maturę, potem pojechała na studia na Wybrzeże, ale ten bardzo ważny czas życia, młodego życia, kiedy człowiek dorasta, kiedy człowiek dojrzewa, kiedy kształtuje się charakter spędziła właśnie tutaj, w Rabce-Zdroju, wśród rabczańskich górali, wśród gości, którzy tutaj przyjeżdżali – podreperować zdrowie w sanatoriach, czy po prostu wypocząć. Z koleżankami chodziła na nartach po tutejszych górach. Upamiętnione to jest na zdjęciach.
Dziękuję także ogromnie za organizację Memoriału Pani Prezydentowej Marii Kaczyńskiej, gdzie przede wszystkim młodzi narciarze mają szansę szlachetnie się zmierzyć, konkurować ze sobą na stokach narciarskich. Gratuluję wszystkim zwycięzcom i uczestnikom tegorocznych zawodów. Dziękuję za to upamiętnienie poprzez ten pomnik, ale także w każdy inny sposób, bo była to wspaniała osoba, o niezwykłym charakterze, o wielkim harcie ducha, dużej sile osobowości, przede wszystkim dobra żona, wspaniała mama i wspaniała Pierwsza Dama. Miałem ten wielki zaszczyt i przyjemność, że jako minister w Kancelarii Pana prof. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego byłem czasem proszony to, aby jej pomóc w różnego rodzaju wydarzeniach, towarzyszyć jej na różnego rodzaju uroczystościach.
Zawsze zachowywała się z wielką klasą, ale zarazem takim szlachetnym dystansem do rzeczywistości. A przede wszystkim, co najważniejsze, szanowała każdego człowieka – to było w niej wielkie.
Nawet wtedy, kiedy Pan Prezydent prof. Lech Kaczyński był atakowany, ona patrzyła na to z niesmakiem, ale nigdy nie atakowała tych, którzy zachowywali się ten niestosowny sposób. Zawsze podchodziła spokojnie i mówiła, że tego nie rozumie, ale jest przekonana, że jeszcze przyjdzie czas, że ci ludzie docenią jej męża.
Docenili w wielu przypadkach, w bardzo trudnym dla nas czasie, kiedy Pani Prezydentowej jej Małżonka już z nami nie było. Kiedy patrzyli już na nas z góry, Ale zostało po nich to wspomnienie, po ludziach wielkiej szlachetności, po ludziach na wskroś mających Polskę w sercu, na wskroś przerośniętych polskością i wolą naprawiania państwa polskiego i służenia drugiemu człowiekowi. To przede wszystkim Pani Prezydentowa swoją służbą Pierwszej Damy służyła człowiekowi, służyła dzieciom, służyła potrzebującym.
Wielokrotnie, jako prawnik prezydencki, otrzymywałem od Pani Prezydentowej różnego rodzaju prośby, pisma, żeby pomóc, żeby wesprzeć, nigdy nie zostawiała człowieka w potrzebie. Była wspaniałą, bardzo, bardzo szlachetną osobą.
Jeszcze raz chcę całego serca podziękować za to, że Rabka pamięta, pamięta o swojej Marii, pamięta o tym, że spędziła tutaj – tak jak powiedziałem – ten ważny czas swojego życia, że zdawała tutaj maturę, chodziła do liceum im. Eugeniusza Romera, że jest coraz więcej miejsc w Rabce, w których pamięta się o niej i wspomina się ją z dumą. Ją i jej prezydencką służbę przy boku Małżonka prof. Lecha Kaczyńskiego dla Rzeczypospolitej, dla Polaków.
Dziękuję.

Spotkanie z mieszkańcami

Podczas wizyty prezydent spotkał się z mieszkańcami i młodzieżą w Szkole Podstawowej nr 2 w Rabce-Zdroju, gdzie odbył się koncert dziecięcej kapeli góralskiej Małej Armii Janosika. Film ze spotkania z młodymi muzykami został zamieszczony na social mediach prezydenta Dudy.

Rabka-Zdrój. Niesamowita Mała Kapela Góralska. Dziękujemy! 😄

Gepostet von Andrzej Duda am Donnerstag, 27. Februar 2020

Mieszkańcy Rabki-Zdrój podczas jego wizyty zaczepiali prezydenta, prosząc o wspólne zdjęcie lub chwilę rozmowy.

Szarpanina

Wizyta prezydenta nie obyła się bez incydentu. Podczas spotkania na sali gimnastycznej doszło do szarpaniny między zwolennikami a przeciwnikami prezydenta, którzy trzymali w ręce egzemplarze konstytucji. Awanturujący się zostali wyprowadzeni przez służby z pomieszczenia.

Do incydentu doszło także po opuszczeniu sali gimnastycznej przez prezydenta. Przed budynkiem na głowę państwa czekała grupka działaczy KOD z transparentami. Protestującym próbowano wyrwać przygotowane transparenty, interweniowała policja.

Poniżej prezentujemy galerię ze spotkania prezydenta Andrzeja Dudy w Rabce Zdrój.

Fot. i inf.: UM Rabka-Zdrój, Facebook/Andrzej Duda, Twitter

Podhale - najnowsze informacje