poniedziałek, 15 kwietnia 2019 03:51

Rabka-Zdrój. Znamy zwycięzców 61. Konkursu Palm Wielkanocnych

Autor Mirosław Haładyj
Rabka-Zdrój. Znamy zwycięzców 61. Konkursu Palm Wielkanocnych

W Niedzielę Palmową w Rabce-Zdroju odbył się 61. Konkurs Palm Wielkanocnych, zorganizowany przez Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana.

Doroczne święto bazi przyciąga pod Stary Kościółek nie tylko mieszkańców miasta i gminy Rabka-Zdrój oraz okolicznych miejscowości, ale też turystów i kuracjuszy, dla których rabczański konkurs jest dużą atrakcją. W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, w przemarszu z kościoła św. Marii Magdaleny do zabytkowej świątyni wzięły udział prawdziwe tłumy. Przemarsz, w którym do Starego Kościółka szli uczestnicy konkursu i widzowie, poprowadziła muzyka góralska złożona z członków dziecięcego zespołu regionalnego Majeranki oraz członków Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej, prowadzona przez dwóch znakomitych muzykantów - Piotra Majerczyka i Jakuba Rusieckiego. Poświęcone przed kościołem palmy wzięły udział w konkursie, w którym nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Palma Tradycyjna, Palma Współczesna i Palma Najpiękniejsza.

Uczestników i widzów konkursu powitał na miejscu dyrektor Muzeum Orkana Zbigniew Wójciak. Przypomniał, że jest to jeden z najstarszych tego typu konkursów w Polsce. Przedstawił też patronów konkursu i prowadzącą – dr Dorotę Majerczyk, etnograf i regionalistkę Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej, przewodniczącą Rady Muzealnej Muzeum Orkana.

Palmy oceniała komisja konkursowa powołana przez organizatorów, w składzie której znaleźli się: regionalista, ekspert w zakresie kultury ludowej Zagórzan Piotr Lulek, znawca kultury ludowej Podhala Marcin Kudasik, dr Stanisława Trebunia-Staszel - kierownik Podyplomowego Studium Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz adiunkt Muzeum Orkana Aleksandra Traczyk.

W czasie, gdy członkowie jury oceniali 137 palm, jakie zgłoszono do konkursu, dr Dorota Majerczyk znawca kultury rabczańskiej, podhalańskiej i zagórzańskiej, opowiedziała zebranym o zwyczajach góralskich związanych z obchodami Wielkiego Postu, Niedzieli Palmowej, dawnych konkursach, o obyczajach Wielkiego Tygodnia i Świąt Wielkiej Nocy.

Nagrody wręczali zwycięzcom Patroni Honorowi rabczańskiego konkursu palm - starosta nowotarski Krzysztof Faber i burmistrz Rabki-Zdroju Leszek Świder. Burmistrz w swoim wystąpieniu podziękował wszystkim za przybycie, a przede wszystkim twórcom palm. - Dziękuję wszystkim tym, którzy te nasze piękne, ludowe tradycje kultywują, szczególnie dzieciom, bo wy jesteście naszą przyszłością i nas Was musimy stawiać – dodał.

W kategorii Palma Tradycyjna wygrała palma przygotowana przez Marcelinę i Kacpra Sularzów z Rabki-Zdroju, w kategorii Palma Współczesna triumfowali uczniowie i opiekunowie Zespołu Szkół Specjalnych z ŚCR-U, a za najpiękniejszą jury uznało palmę Koła Gospodyń Wiejskich z Rdzawki.

Wyróżnienia za największe palmy odebrali przedstawiciele Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan i Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej.

Podczas kiermaszu wielkanocnego organizowanego w trakcie konkursu na terenie muzeum, można było nabyć baranki z masła oraz świąteczne wypieki, przygotowane przez członków SMKL-u i Majeranki. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na pomoc dla Jana Moskały, młodego rabczanina, który dochodzi do zdrowia po ciężkim wypadku. Na ten cel udało się zebrać 4738 zł i 20 dolarów.

Sponsorami tegorocznego konkursu palm byli: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, Miejski Ośrodek Kultury, Muzeum Orkana, Andrzej Dubiel Vitrum, Piotr Miśkowiec Tech Bud, p. Agnieszka i Marek Worwa z firmy MAX, Kazimierz i Piotr Stolarczyk – sklep Małgosia.

Zapraszamy do obejrzenia galerii z tego wydarzenia.

Inf. i fot.: UM Rabka-Zdrój

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka