poniedziałek, 13 stycznia 2020 14:08

Rekordowy Finał WOŚP w Brzesku. Zebrano ponad 122 tys. zł [ZDJĘCIA]

Autor Mirosław Haładyj
Rekordowy Finał WOŚP w Brzesku. Zebrano ponad 122 tys. zł [ZDJĘCIA]

12 stycznia w miastach całej Polski ruszył Finał 28. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kwesta na pomoc najmłodszym odbyła także w Brzesku, gdzie na scenie MOK-u licznie zebrana publika mogła oglądać m. in. zespół Na fakturę, Miejską Orkiestrę Dętą, Bartasa Szymoniaka i Witka Muzyka Ulicy, który był gwiazdą wieczoru. Podczas zbiórki pobity został ubiegłoroczny rekord i według szacunków zebrano ponad 122 tys. zł.

Rekordowa kwota padła również w sztabie Głównym Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Warszawie. Fundacja za pośrednictwem swojej strony internetowej poinformowała, że tegoroczny, 28. Finał, zakończył się zadeklarowaną kwotą 115 362 894 zł. Rok temu wynosiła ona 92 143 798 zł. A więc na początku 2020 roku uzbierano kwotę ponad 23 mln zł większa. A należy zaznaczyć, że to jeszcze nie koniec liczenia.

W Brzesku orkiestrowe granie, które w tym roku przebiegało pod hasłem WIATR W ŻAGLE, rozpoczęło się o 15:30 w Miejskim Ośrodku Kultury. Nie mniej już od rana na ulicach brzeskiej Gminy można było zobaczyć wolontariuszy z charakterystycznymi puszkami, którzy za każdą wpłatę wręczali WOŚP-owe serduszka. Tegoroczna zbiórka odbywała się dla najmłodszych i dzięki hojność Brzeszczan 28. Finał WOŚP zakończył się uzbieraniem nowej imponującej sumy. Nie był to jednak jedyny rekord, który został tego dnia pobity. O rozmowę na temat tego, co działo się podczas 28. Finału WOŚP w Brzesku poprosiliśmy panią Beatę Kądziołkę, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, która w tym roku debiutowała w roli kierownika sztabu. Warto przy tym zaznaczyć, że naszą rozmowę odbyliśmy wcześnie rano w poniedziałek, choć finałowy koncert w skończył się po godzinie 21:30. Mimo tego, pani Beata, jak przystało na prawdziwego kapitana, była obecna na swoim posterunku.

Pani Beato, chce przede wszystkim zapytać o kwestię w tej chwili chyba najważniejszą. Ile dokładnie udało się zebrać pieniędzy podczas brzeskiego Finału WOŚP?

– W tym roku padła rekordowa kwota – 122 661,88 zł. Przy czym należy zaznaczyć, że nie jest to jeszcze kwota ostateczna, ponieważ bank musi przeliczyć i dodać datki, które znalazły się w naszych puszkach w obcej walucie. Ostateczną sumę zbiórki podaje zawsze Fundacja WOŚP. Pobiliśmy rekord zeszłorocznej zbiórki, podczas której uzbierano ponad 90 tys. zł. Byliśmy tym wynikiem mile zaskoczeni. Brzesko dołożyło cegiełkę do zakupu nowoczesnego sprzętu medycznego dla dziecięcej medycyny zabiegowej.

Brzeszczanie okazali się hojni.

– Tak, podczas tegorocznego Finału padł rekord zbiórki, ale padł jeszcze jeden rekord – frekwencji. Brzeskie granie w MOK-u cieszyło się ogromnym powodzeniem. Przybyli do nas nie tylko mieszkańcy Brzeska i okolic, ale także ościennych miast i gmin. Miejsc siedzących było 300, a chętnych do udziału w wydarzeniu o wiele więcej.

Pani dyrektor wspominała o licytacjach. Co w tym roku znalazło się pod młotkiem?

– Wylicytowano 13 złotych serduszek. Oprócz tego uczestnicy mogli zdobyć różne wartościowe przedmioty i gadżety: vouchery na różnego rodzaju usługi, zabiegi kosmetyczne, badania profilaktyczne, a nawet kurs programowania. Na licytację został także przekazany pokaźnych rozmiarów pluszowy miś, koszulka z podpisami piłkarzy Legii Warszawa, drewniany motor na biegunach. Dzięki panu Mariuszowi z firmy GoDan Strefa Uśmiechu mieliśmy pięknie przystrojoną nie tylko salę, na której odbywały się aukcje i koncerty, ale również hol. Podczas licytacji padł również rekord kwoty za złote serduszko – 3100 zł. Tak więc w tym roku same rekordy.

Wspomniała pani o rekordowej frekwencji.

– Duże zainteresowanie brzeskim Finałem WOŚP było widoczne od początku. Wystartowaliśmy o godzinie 15:30. Jako pierwsi na scenie pojawili się wokaliści i tancerze z Miejskiego Ośrodka Kultury. Następnie wystąpił Bartas Szymoniak, artysta łączący beatbox z rockiem i muzyką alternatywną, który wykonywany przez siebie gatunek muzyczny sam określa jako beatrock. Takiego koncertu w Brzesku jeszcze nie było. Po pierwszej licytacji na scenie pojawił się zespół Na fakturę. Grupę tworzą muzycy skupieni wokół Miejskiego Ośrodka Kultury, którzy przedstawili nieśmiertelne przeboje legendarnej grupy TOTO. Następnie odbyła się kolejna licytacja, po której wystąpiła Miejska Orkiestra Dęta, która już od wielu lat uświetnia swoją obecnością brzeskie finały WOŚP. Muzycy zaprezentowali kilka nowych aranżacji. Prawdziwe tłumy zgromadziła główna licytacja, podczas której sala dosłownie pękała w szwach. Jako ostatni na scenie pojawił się Witek Muzyk Ulicy. Artysta porywa publiczność rzadko spotykaną mieszanką muzyki folkowej i rocka. Tak było również w Brzesku.

Pani Beato, który raz była pani organizatorem brzeskiego Finału WOŚP?

– Szefem brzeskiego sztabu WOŚP byłam po raz pierwszy, natomiast Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku organizował wielkie granie w naszym mieście już po raz dwudziesty drugi. Mamy się czym pochwalić. Na ulicach miasta i gminy Brzesko kwestowało prawie 150 wolontariuszy.

Kiedy rozpoczęliście państwo przygotowania do Finału?

– W połowie listopada rozpoczęliśmy rejestrację sztabu i wolontariuszy. Zwróciliśmy się z prośbą do naszych sponsorów i darczyńców, którzy jak zwykle nas nie zawiedli. Potem odbyły się szkolenia wolontariuszy, rozdawanie puszek, identyfikatorów i organizacja imprez towarzyszących.

Czy chciałaby pani komuś podziękować?

– Oczywiście wolontariuszom, sponsorom, darczyńcom za ich wielkie serce i zaangażowanie. Nasze działania jak zawsze wspierał burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, był z nami podczas koncertów i brał udział w licytacjach. Podziękowania należą się również pracownikom Krakowskiego Banku Spółdzielczego, Katarzynie Pacewicz-Pyrek za pomoc w liczeniu pieniędzy. Specjalne podziękowania za ogromne zaangażowanie kieruję do pracowników Miejskiego Ośrodka Kultury i młodzieży współpracującej z MOK-iem. Wspólnie złapaliśmy wiatr w żagle dla ratowania zdrowia i życia dzieci!

Sponsorami brzeskiego finału WOŚP byli: Urząd Miejski w Brzesku, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, firma Granit, firma Proster, firma Jawor, Mini-market Pod Dębem, Cech Rzemieślników Małych i Średnich Przedsiębiorców w Brzesku, firma Euro-Gum, biuro ubezpieczeniowe Bufix, Hotel i stacja paliw Jaga, Biuro podróży Gosia Tour, 12. sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Budowlano-Handlowo-Transportowe Edmund Leś, Centrum Rozrywkowo-Konferencyjne Planeta, Zasada Trans Spedition, Hotel i Restauracja August, Restauracja Galicyjska, drukarnia BOWA, Godan- Strefa Uśmiechu, Pizzeria Soprano, Restauracja Szyszkarnia, Zdrowo i Kolorowo, Cukiernia Czudeccy.

Przedmioty do licytacji przekazali: Pracownia złotnicza Krzysztofa Wrony, Starostwo Powiatowe w Brzesku, R-Glass Detailing Erwina Łobody, Salon Redukcji Defektów Skórnych RDS Joanny Staszczyk, Restauracja Galicyjska p. Kuralów, Biuro Partner Grzegorza Bacha, Galeria Fryzur Pauliny Ciuby-Cierniak, Kasa Stefczyka, Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej, GODAN Strefa Uśmiechu Mariusza Zawistowicza, Księgarnia-Antykwariat REBUS, Gospodarstwo Gościnne Galicja w Dębnie, Diamond Gloss Auto Spa, Seweryn Kozub – Przewodniczący Osiedla Słotwina, Pracownia Stolarska „Z aptekarską dokładnością”, Rebeka i Błażej Sowa, Biuro Podróży Wakacyjny Świat i Browar Okocim.

Fot.: MOK Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje