wtorek, 1 grudnia 2020 13:55

Relikwie św. Rocha w Zatorze

Autor Wiktoria Mitura
Relikwie św. Rocha w Zatorze

21 listopada do zatorskiego kościoła pw. św. Wojciecha i Jerzego wprowadzono relikwie św. Rocha patrona Miasta i Gminy Zator. Prośbę o sprowadzenie relikwii do Stolicy Apostolskiej w sierpniu br. przesłał ksiądz Proboszcz Jacek Wieczorek.

Niezwykle cieszy fakt, że w tak krótkim czasie w odpowiedzi Zator otrzymał relikwie tj. cząstkę kości św. Rocha wraz z dekretem potwierdzającym jej autentyczność.

„W średniowieczu znak krzyża, czyniony przez niego na czole ludzi zarażonych dżumą, przywracał im zdrowie i siły. Kiedy w XVII wieku wybuchła zaraza morowego powietrza na Zatorszczyźnie, mieszkańcy ustawili jego figurę na szczycie mogiły, w której chowano zmarłych. Św. Roch wyprosił wtedy zakończenie epidemii. Wierzymy, że i dzisiaj jego opieka zapewni nam ochronę przed niebezpieczeństwem.

Podczas homilii patron Zatora został przedstawiony jako wzór do naśladowania. – On szedł do celu, do Rzymu, gdzie pragnął nawiedzić grób św. Piotra. Do przejścia miał ponad 1000 km, więc uzasadniony byłby pośpiech, bo pieszo, bez dłuższych przystanków, trzeba by iść ponad miesiąc. Poza tym pielgrzymi raczej omijali szerokim łukiem miejsca niebezpieczne. A takimi z pewnością były miasta, w których ludzie masowo umierali z nieznanego powodu. Roch kochał, dlatego bezinteresownie i z oddaniem służył. Miłosierdzie pozwoliło mu zobaczyć biedę innych i zatrzymywało go w szpitalach, przytułkach, na ulicach. Jego serce było gorące i pełne miłości. Narażał siebie, by innym ulżyć.

W czasie zagrożenia epidemicznego nie czci się relikwii przez ucałowanie, dlatego postanowiliśmy, że często będziemy udzielali nimi błogosławieństwa. Będzie ono dla nas umocnieniem, abyśmy idąc przez życie, realizując kolejne zadania, obowiązki i marzenia, nie zapomnieli o tych, którzy niedomagają.”

W czerwcu br. Zator obchodził uroczystość nadania Patrona św. Rocha dla Miasta i Gminy Zator. Na mocy dokumentu wydanego przez Kongregację do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, podpisanego przez jej Prefekta ks. kard. Roberta Sarah, Stolica Apostolska ogłosiła św. Rocha patronem miasta i Gminy Zator.

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje