czwartek, 26 maja 2022 09:59

Robili to na dużą skalę. Nielegalny biznes narkotykowy w powiecie chrzanowskim i żywieckim

Autor Marzena Gitler
Robili to na dużą skalę. Nielegalny biznes narkotykowy w powiecie chrzanowskim i żywieckim

Mundurowi z Chrzanowa zatrzymali trzy osoby, które profesjonalnie hodowały konopie i przygotowywały je do dystrybucji. Dwie nielegalne plantacje konopi oraz magazyn z suszem znaleziono na terenie powiatu chrzanowskiego i żywieckiego.

"Cynk" chrzanowskim policjantom dali kryminalni z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, którzy monitorując czarny rynek środków odurzających, uzyskali informację o plantacji konopi indyjskich na terenie powiatu chrzanowskiego oraz żywieckiego.

W miniony poniedziałek (23 maja br.) wspólnie z funkcjonariuszami zwalczającymi przestępczość narkotykową z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie mundurowi jednocześnie weszli do dwóch wytypowanych lokali mieszkalnych. Na poddaszu jednego z domów w powiecie chrzanowskim znaleźli nielegalną uprawę konopi.

Plantacja składała się z 63 donic z krzewami połączonymi systemem nawadniania. Rośliny były w różnej fazie wzrostu. Policjanci zabezpieczyli również lampy z odbłyśnikiem, nawilżacz powietrza, zestaw wentylacyjny, a także środki przeznaczone do wzrostu i pielęgnacji krzewów. W domu znaleziono również kokainę. Na miejscu zatrzymano właścicieli nielegalnej uprawy, 60-letnią kobietę oraz 38-letniego mężczyznę. W toku dalszych czynności policjanci ustalili, że w nielegalny proceder jest zaangażowany również 41-latek, który również został zatrzymany.

Tego samego dnia, policjanci zlikwidowali drugą plantację, którą prowadzili zatrzymani w budynku jednorodzinnym w powiecie żywieckim. Tam, w jednym z pokoi funkcjonariusze znaleźli namioty, w których znajdowały się krzewy konopi innych niż włókniste. Zabezpieczono kolejne 90 sztuk krzewów, których wysokość oscylowała od 20 do 160 cm oraz sprzęt służący do uprawy. Policjanci znaleźli także ponad 10 kg suszu pochodzącego najprawdopodobniej z wcześniejszych upraw.

Dzięki intensywnej pracy operacyjnej, kryminalni dotarli także do magazynu, w którym sprawcy przechowywali susz marihuany. Narkotyki w profesjonalny sposób przygotowane były do dalszej dystrybucji. Hodowcy nielegalnych konopi trafili do pomieszczenia dla osób zatrzymanych, skąd wczoraj (25 maja br.) zostali przewiezieni do Prokuratury Rejonowej w Chrzanowie.

Cała trójka usłyszała zarzuty uprawy, posiadania, a także wytworzenia i wprowadzenia do obrotu znacznych ilości środków odurzających.  Na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy w Chrzanowie zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Za popełnione przestępstwa grozi do 12 lat więzienia.

inf. i fot. KPP w Chrzanowie

Chrzanów - najnowsze informacje