niedziela, 23 października 2022 05:30

Rodziny z Nowego Sącza przeżywały horror. Jeden znęcał się nad swoją matką, drugi nad żoną i dziećmi

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Rodziny z Nowego Sącza przeżywały horror. Jeden znęcał się nad swoją matką, drugi nad żoną i dziećmi

Dwóch mieszkańców Sądecczyzny usłyszało od policjantów zarzuty znęcania się nad członkami swoich rodzin. By odizolować agresywnych mężczyzn od pokrzywdzonych, sąd kilka dni temu podjął decyzję o ich tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące. Za popełnione przestępstwo grozi im do 5 lat więzienia.

Sądeccy policjanci przerwali przemoc, do której od kilku miesięcy dochodziło w dwóch domach na terenie Nowego Sącza i powiatu nowosądeckiego. Wezwani na miejsce policjanci podczas interwencji zatrzymali sądeczanina, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją matką oraz mieszkańca powiatu, który stosował przemoc wobec żony i kilkorga dzieci. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego obaj mężczyźni usłyszeli zarzut znęcania się nad rodziną. Ponadto funkcjonariusze zwrócili się z wnioskiem do prokuratury, by ta wystąpiła do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania, aby odizolować pokrzywdzonych od sprawców przemocy. Sąd przychylił się do tych wniosków i jego decyzją mieszkańcy Sądecczyzny najbliższe trzy miesiące spędzą za kratkami, gdzie poczekają na wyrok. Grozi im do 5 lat więzienia.

NIE WAHAJ SIĘ PRZERWAĆ PRZEMOCY DOMOWEJ!

Warto pamiętać, że brak reakcji na przemoc w rodzinie, to ciche przyzwolenie. Nie zostawiajmy pokrzywdzonych samych z tym problemem. Każdy, kto był świadkiem takiego zachowania, powinien działać, bo przemoc domowa to zjawisko, które się nasila, a szybka reakcja może wiele zmienić – uświadomić ofiarę, ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu. Jest wiele instytucji, w tym Policja, które w takich sytuacjach zawsze służą pomocą. Z funkcjonariuszami można skontaktować się na różne sposoby – dzwoniąc na numer alarmowy 112 w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, korzystając z aplikacji mobilnej „Alarm 112”, aplikacji „Moja Komenda” lub platformy „Policja e-usługi”. Osoby chcące uzyskać fachową poradę mogą skorzystać z Policyjnego Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226, czynny w dni robocze w godzinach 09:30-15:30) obsługiwanego przez policjantów z Biura Prewencji KGP lub zadzwonić na całodobowy numer Ogólnopolskiego Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (tel. 800 120 002).

Jeśli doznajesz przemocy w rodzinie, nie obawiaj się skorzystać z wymienionych wyżej form pomocy. Skontaktuj się z najbliższą jednostką Policji, dzielnicowym lub powiadom odpowiednie służby!

Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie, nie pozostawaj obojętny! Powiadom odpowiednie służby!

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje