Gmina Ropa z powiatu gorlickiego postanowiła udzielić pomocy organizacyjnej i prawnej Szczawie w procesie tworzenia nowej gminy. Decyzja ta zapadła w piątek, 8 listopada na sesji rady gminy Ropa, po tym jak radni z Kamienicy odmówili wsparcia. Utworzenie nowej gminy Szczawa ma być krokiem w kierunku rozwoju miejscowości i w przyszłości umożliwić jej uzyskanie statusu uzdrowiska, dzięki zasobom wód leczniczych znajdujących się na jej terenie.
Na wniosek wojewody małopolskiego, radni gminy Ropa podjęli uchwałę o przyjęciu zadania zleconego z zakresu administracji rządowej. Polega ono na udzieleniu pomocy w przygotowaniu organizacyjnym i prawnym nowej gminy Szczawa. Gmina Ropa otrzyma na ten cel 600 tys. zł dotacji celowej, która zostanie przeznaczona na niezbędne wydatki, takie jak zakup sprzętu i wyposażenia dla nowego urzędu.
Odmowa wsparcia ze strony Kamienicy
Szczawa od 2007 r. starała się o utworzenie odrębnej gminy, widząc w tym szansę na dynamiczny rozwój. Decyzja o utworzeniu nowej jednostki samorządu terytorialnego ma przyczynić się do pełniejszego wykorzystania potencjału Szczawy. Miejscowość posiada bogate zasoby wód leczniczych, które były eksploatowane już w okresie międzywojennym. Bycie odrębną jednostka samorządowo ma przyśpieszyć uzyskanie statusu uzdrowiska, co może znacząco wpłynąć na jej atrakcyjność turystyczną i gospodarczą.
Dotychczasowa gmina, na terenie której położona jest Szczawa, Kamienica, odmówiła udzielenia pomocy w procesie tworzenia nowej gminy. Radni Kamienicy nie zgodzili się na adaptację budynku dawnej szkoły podstawowej w Szczawie na potrzeby przyszłego urzędu gminy i dalej nie wiadomo, czy przyjmą na ten cel rządową dotację. W związku z tym, od 1 stycznia tymczasową siedzibą nowego samorządu będzie prawdopodobnie budynek ośrodka zdrowia w Szczawie.
Zadania przed nową gminą
Do czasu oficjalnego utworzenia gminy Szczawa konieczne jest przeprowadzenie szeregu działań organizacyjnych i prawnych. Obejmują one m.in.: zakup sprzętu i wyposażenia, niezbędnych do funkcjonowania nowego urzędu gminy; przygotowanie dokumentacji: opracowanie statutu gminy, regulaminów oraz aktów prawa miejscowego i nabór pracowników.
Gmina Ropa, mając doświadczenie w samorządzie, będzie wspierać Szczawę w tych działaniach, aby nowa gmina mogła sprawnie rozpocząć funkcjonowanie od początku 2025 roku. Gmina Szczawa ma mieć powierzchnię 4,2 tys. ha i objąć swoim obszarem ok. 2 000 mieszkańców.
Pełnomocnikiem wojewody małopolskiego, do spraw utworzenia gminy Szczawa, został Janusz Marek Opyd. Zadaniem pełnomocnika do czasu utworzenia nowej jednostki samorządu terytorialnego będzie przygotowanie organizacyjne i prawne gminy do wykonywania zadań publicznych. Pełnomocnik będzie pełnił swoją funkcję do czasu wyboru nowych władz gminy.
Szczawa to malownicza miejscowość położona w dolinie rzeki Kamienica, otoczona pasmami Gorców i Beskidu Wyspowego. Jej historia sięga XVII wieku, kiedy to odkryto tu źródła wód mineralnych, tzw. „szczaw” o właściwościach leczniczych. Obecnie eksploatowane są cztery źródła. Położona jest w powiecie limanowskim, na południu Małopolski.
Fot.: Google Street View