wtorek, 2 sierpnia 2022 19:16

Rosyjski atak 15 km od polskiej granicy!

Autor Tomasz Stępień
Rosyjski atak 15 km od polskiej granicy!

Dziś około godziny 17:00 Rosjanie przypuścili atak rakietowy z rejonu Morza Kaspijskiego. Najprawdopodobniej użyli bombowców strategicznych Tu-95 z których wystrzelili 8 pocisków. 7 z nich udało się strącić ukraińskiej obronie przeciwlotniczej. Jeden dosięgnął celu - 15 km od granicy z Polską.

Jak informuje ukraińska armia, sześć pocisków zostało wyeliminowanych przez siły przeciwlotnicze, a jeden został zestrzelony przez myśliwiec sił powietrznych. Do ataku użyto pocisków typu X-101. Wystrzelono je znad Morza Kaspijskiego ze strategicznych bombowców Tu-95 lub Tu-160. X-101 To strategiczny pocisk manewrujący powietrze-ziemia wykorzystujący kombinowany system naprowadzania. Ma możliwość zmiany celu podczas lotu. Jego prędkość przelotowa to 200 m/s, a maksymalny zasięg, 5500 km.

Jak wstępnie podaje strona ukraińska, celem ataku był  magazyn rakiet przeciwlotniczych w rejonie czerwonogrodzkim, w pobliżu granicy z Polską. Nie wiadomo dokładnie, jakie zniszczenia i ofiary spowodował wybuch, jest to dopiero sprawdzane.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje