piątek, 2 września 2022 13:53

Rozliczenie PIT-11 – co warto o nim wiedzieć?

Autor kal
Rozliczenie PIT-11 – co warto o nim wiedzieć?

Mało kto lubi wolny czas poświęcać na dokonywanie wszelkich formalności, jednak wiele z nich jest nieuniknionych tak jak na przykład rozliczenie podatku dochodowego, do którego niezbędne jest posiadanie PIT-11. Dziś przyjrzymy się temu tematowi z bliska, abyś i Ty mógł uniknąć popełnienia błędów, wybierając znacznie prostszą i przyjemniejszą formę rozliczeniową.

PIT-11 czym jest i kiedy można go otrzymać?

Kwestie formalne i urzędowe często bywają dość przytłaczające, a także w pewnym sensie przerażające, w końcu w dużej mierze wiążą się one z poczuciem odpowiedzialności za ewentualne przeoczenia, błędy lub niewywiązanie się z terminów. Aby zminimalizować poziom związanego z tym stresu, warto wiedzieć – czym dokładnie jest PIT-11. Najprościej mówiąc, jest to zbiór informacji o otrzymywanych przez podatnika dochodach. Taki dokument przedstawia m.in.: przychody, dochody, koszty oraz inne kwestie dotyczące zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Posiadanie wspomnianego PIT-u jest konieczne, aby móc wypełnić coroczne zeznanie podatkowe.

Dokument PIT-11 wystawiany jest przez podmioty, które wypłacały należności wynikające z wykonywanej pracy. Zatem osoby, które otrzymują deklarację to takie, które m.in.:

  • otrzymywały wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenie lub umowy o dzieło;
  • otrzymały dochód w związku z realizacją praw autorskich;
  • otrzymały dochód wynikający z tytułu działalności prowadzonej społecznie, osobiście lub były w członkostwie rolniczej spółdzielni produkcyjnej;
  • były tymczasowo aresztowane i z tego względu otrzymywały należność za pracę;
  • uzyskiwały należności z Funduszu Pracy i Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych;
  • osiągały zarobki wynikające z umowy aktywizacyjnej.

W jaki sposób można dokonać rozliczenia PIT-11?

Z pewnością i Ty nie lubisz poświęcać swojego wolnego czasu na wizyty w Urzędach Skarbowych i załatwianiu formalności – w końcu jest znacznie więcej innych ciekawych sposobów na odpoczynek i rozrywkę. Na szczęście jest na to rada! Aplikacja PitBot – https://pitbot.pl/ to łatwy i wygodny sposób na poradzenie sobie z rozliczeniem podatkowym. Narzędzie to posiada niezwykle intuicyjny i prosty w obsłudze interfejs, dzięki któremu i Ty w zaledwie kilka minut jesteś w stanie z własnego domu złożyć deklarację podatkową.

Nie wierzysz? Sam sprawdź jakie to proste – https://pitbot.pl/program-do-pit/pit11-online/. W zaledwie trzech krokach uporasz się z formalnościami, a co ważne nie będzie Cię to kosztowało zbędnego stresu. Jeśli masz pewne wątpliwości lub chciałbyś zgłębić wiedzę na ten temat, koniecznie zajrzyj na stronę internetową poświęconą aplikacji PitBot z której dowiesz się znacznie więcej. To idealny moment, abyś i Ty był w stanie samodzielnie zająć się własnymi formalnościami podatkowymi.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje