czwartek, 3 czerwca 2021 05:10

Rozstrzygnięto 8. edycję konkursu grantowego InicJaTyWy. Kto zdobył 10 tys. zł?

Autor Mirosław Haładyj
Rozstrzygnięto 8. edycję konkursu grantowego InicJaTyWy. Kto zdobył 10 tys. zł?

Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku, Koło Gospodyń Wiejskich „Szpilki” w Buczu, Ochotnicza Straż Pożarna w Buczu, Instytut Rozwoju Regionalnego – Stowarzyszenie z Poręby Spytkowskiej oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Łoniowej otrzymały po 10 tysięcy złotych dofinansowania na realizację projektów zgłoszonych do 8. edycji konkursu grantowego InicJaTyWy organizowanego przez Carlsberg Polska S.A. we współpracy z firmą Interseroh oraz Urzędem Miejskim.

W powiecie brzeskim powstaną nowe projekty z zakresu eko-energii, rewitalizacji zieleni i działań na rzecz poprawy świadomości ekologicznej – to efekt zakończonej właśnie 8. edycji Programu Grantowego InicJaTyWy. Głosowanie internautów wyłoniło 5 zwycięskich projektów, a ich autorzy – lokalne organizacje i instytucje z Brzeska i okolic – sumarycznie otrzymają 50 tys. złotych na realizację swoich pomysłów.

Z powiatu brzeskiego w tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 30 projektów. Do drugiego etapu programu, czyli głosowania internautów zakwalifikowało się aż 12 inicjatyw. Internauci oddali ponad 10 tys. głosów na stronie www.inicjatywy.com.pl.

– Tegoroczne projekty zgłoszone do naszego programu były bardzo urozmaicone, dotyczyły różnych obszarów życia – ochrony zdrowia, integracji mieszkańców i działań proekologicznych. Widać, że nie tylko globalnie ale i w mniejszych społecznościach natura oraz ochrona środowiska są ważnymi tematami. Pokazało to również głosowanie internautów - najwięcej głosów otrzymały projekty związane z zielenią miejską, zieloną energią, czy proekologiczną edukacją mieszkańców

– mówi Beata Ptaszyńska-Jedynak, dyrektor ds. komunikacji w Carlsberg Polska i dodaje:

– Cieszy nas to, że dzięki programowi, zaangażowaniu organizacji, instytucji i samych mieszkańców możemy wspierać te wyjątkowe projekty.

Zwycięzcami zostało 5 organizacji, które otrzymają granty po 10 tys. zł każdy: 2 granty z kategorii „projekty na rzecz społeczności lokalnych” i 3 granty „na rzecz poprawy świadomości ekologicznej”.

Odbiór czeków

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w siedzibie brzeskiego Magistratu. Wręczali jej dyrektor Browaru Okocim Michał Napieracz i burmistrz Brzeska Tomasz Latocha. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele wszystkich pięciu organizacji i stowarzyszeń z powiatu brzeskiego, które otrzymały najwięcej głosów w finałowym etapie konkursu.

Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku (czek odebrała pełniąca obowiązki dyrektora tej placówki Ewelina Stępień) zgłosił do konkursu projekt rewitalizacji zieleni miejskiej w zabytkowej części Starego Miasta, ze szczególnym uwzględnieniem brzeskiego Runku będącego miejscem organizacji wielu wydarzeń kulturalnych, a także przestrzenią do relaksu i spotkań mieszkańców. Będzie to już trzeci, ostatni etap inwestycji polegającej na odnowieniu przyulicznej zieleni miasta i przywróceniu jej dawnej świetności.

Koło Gospodyń Wiejskich „Szpilki” w Buczu dzięki otrzymanemu grantowi będzie mogło zrealizować akcję polegającą na wyposażeniu EKO kuchni w miejscowym Domu Ludowym. Przeprowadzony zostanie też projekt edukacyjny „Jak być bardziej EKO”. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na zakup i montaż kuchennych urządzeń oszczędzających wodę, energię i środowisko. Zwieńczeniem projektu będą warsztaty kulinarne ZERO WASTE pokazujące, jak optymalizować ilość odpadów (głównie opakowań) w życiu codziennym. Czek od organizatorów konkursu odebrały przewodnicząca koła Natalia Ozimek oraz wiceprzewodnicząca Katarzyna Szczupał.

W gronie laureatów jest również Ochotnicza Straż Pożarna w Buczu, która opracowała projekt „Czysto, aż się świeci! – Bucze segreguje śmieci”. Nagrodzony program przewiduje zakup i montaż koszy i tablic informacyjnych w całej miejscowości. Kosze pojawią się na placu zabaw, przy Orliku, klubie sportowym, remizie OSP i na przystankach autobusowych. Dodatkowo zakupione zostaną zgniatarki opakowań typu PET, które zostaną ustawione w obiektach użyteczności publicznej. Finałową częścią szeroko zakrojonej akcji będzie wielka akcja sprzątania świata, w której wezmą udział wszyscy chętni mieszkańcy na czele z miejscowymi harcerzami. Jednostkę OSP w Buczu podczas uroczystości wręczenia nagród reprezentował prezes Daniel Szczupał.  

Instytut Rozwoju Regionalnego – Stowarzyszenie z Poręby Spytkowskiej przyznany w konkursie grant przeznaczy na realizację projektu „Ekosiatkarze  sprzątają świat”. Jest to edukacyjny projekt, którego głównym punktem będzie sprzątanie odpadów i segregacja śmieci na jednym z brzeskich osiedli. Autorzy projektu zakładają, że weźmie w nim udział około 200 mieszkańców Brzeska. Akcja promować będzie ideę oszczędzania energii i wody, zbiórki elektroodpadów i używanie wielorazowych opakowań. Czek będący nagrodą w konkursie odebrał wiceprzewodnicząca zarządu stowarzyszenia, Wiesława Put.

Strażacy z OSP Łoniowa dzięki głosom wspierających ich pomysł mieszkańców będzie mogła zamontować instalację fotowoltaiczną na bocznych ścianach elewacji budynku remizy. Nagrodę w imieniu autorów projektu odbierał prezes Paweł Kraj.

Inf. i foto: UM Brzesko/Browar Brzesko

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje