środa, 31 marca 2021 13:31

Samorząd Tarnowa też będzie szczepić

Autor Aleksandra Tokarz
Samorząd Tarnowa też będzie szczepić

W związku ze zmienionymi zasadami szczepień przeciwko COVID-19, które umożliwiają samorządom włączenie się do tych działań, prezydent Tarnowa rozpoczął prace nad uruchomieniem kolejnych punktów szczepień w mieście. Zajęcie się sprawą polecił dwóm spółkom: Mościckiemu Centrum Medycznemu i Zespołowi Przychodni Specjalistycznych.

Odbyło się już pierwsze spotkanie koordynacyjne w tej sprawie. Ustalono, iż Masowy Punkt Szczepień w Tarnowie będzie się mieścił w hali przy ul. Gumniskiej.

- Przedstawiciele samorządów już od grudnia ubiegłego roku apelowali, aby włączyć ich do akcji szczepień i dobrze, że obecnie rząd podjął taką decyzję, bo szczepienia z pewnością zdecydowanie przyśpieszą – mówi prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela. – Oczywiście Tarnów również uruchomi dodatkowy, samorządowy punkt szczepień - konkretnie uczynią to dwie miejskie spółki zajmujące się ochroną zdrowia – Mościckie Centrum Medyczne i Zespół Przychodni Specjalistycznych, z których prezesami, Janem Musiałem i Jarosławem Kolendo, spotkaliśmy się dzisiaj z panią wiceprezydent Dorotą Krakowską, aby omówić działania, które należy podjąć, aby jak najszybciej ruszyły nowe punkty szczepień.

Obecnie tarnowianie szczepieni są w 14 punktach stworzonych przez działające w mieście przychodnie i szpitale, w których średnio dziennie szczepionych jest ok. 300 osób. Uruchomienie samorządowych punktów szczepień powinno znacząco zwiększyć tę liczbę.

Podczas spotkania w Urzędzie Miasta Tarnowa ustalono, iż nowe punkty szczepień tworzone przez miejski samorząd powinny powstać w miejscu z odpowiednimi warunkami, z dobrym zapleczem, dojazdem i wieloma miejscami parkingowymi, a takim miejscem jest niedawno odnowiona hala Pałacu Młodzieży przy ul. Gumniskiej.

- Działania związane z przystosowaniem hali do spełniania roli punktu szczepień rozpoczynamy od zaraz, chcemy to miejsce uruchomić jak najszybciej. Aby ułatwić dojazd uruchomimy dwie specjalne linie autobusowe – podkreśla Roman Ciepiela. – Jeżeli nie będzie problemu z dostarczaniem przez rządowe służby odpowiedniej liczby szczepionek to liczymy, iż w szybkim tempie uda zaszczepić wszystkich chętnych tarnowian – dodaje prezydent.

Przypomnijmy, iż w związku z faktem, iż dobiega końca umowa o udostępnieniu przez miasto władzom  wojewódzkim Areny Jaskółka Tarnów na szpital tymczasowy, w obiekcie może powstać punkt szczepień. Wszystko wskazuje na to, iż propozycja zostanie wcielona w życie, a tworzeniem punktu zajmie się Szpital Wojewódzki św. Łukasza.

- O ile władze wojewódzkie nie wykorzystają całej przygotowanej pod kątem szpitala tymczasowego powierzchni Areny Jaskółka Tarnów, gdzie ma powstać punkt szczepień tworzony przez wojewodę, w pozostałych wybudowanych już tam boksach – o ile będzie taka potrzeba - mógłby uruchomić szczepienia miejski Szpital im. E. Szczeklika - informuje tarnowski samorząd.

Tarnów kolejnym miastem masowo zaszczepionym? Zamiast szpitala tymczasowego - punkt szczepień
- Chciałbym, aby Kraków był pierwszym dużym miastem wojewódzkim masowo zaszczepionym - stwierdził podczas wczorajszego briefingu prasowego wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Śladami Krakowa pójdzie Tarnów? To możliwe! Szczepienia mają zostać przeniesione ze szpitala do Areny Jaskółka.
koronawirus najnowsze informacje

inf. UM Tarnów, fot. Pałac Młodzieży w Tarnowie

Tarnów - najnowsze informacje