wtorek, 11 lutego 2020 14:38

Schronienia dla syryjskich rodzin. PCPM z ogólnopolską zbiórką

Autor Tomasz Stępień
Schronienia dla syryjskich rodzin. PCPM z ogólnopolską zbiórką

Setki tysięcy ludzi w północno-zachodniej Syrii nie ma dachu nad głową. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej rozpoczyna ogólnopolską zbiórkę na schronienia dla syryjskich rodzin.

W prowincji Idlib, będącej ostatnią enklawą rebeliantów, mieszka od 2,5 do 3 milionów ludzi. Wojska syryjskie prowadzą zmasowany ostrzał artyleryjski, aby przejąć kontrolę nad poszczególnymi wsiami i miastami, praktycznie zrównując je z ziemią. Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy z domów musiało uciekać ponad 550 tysięcy ludzi, którzy są spychani na coraz bardziej kurczące się terytorium tuż przy granicy z Turcją.

Wsie są przepełnione, podobnie jak i istniejące już obozy dla uchodźców, których od dawna było za mało, ale nie ma gdzie budować kolejnych. Ludzie tłoczą się w namiotach pośrodku pól, bez dróg, szpitali, szkół i kanalizacji. Żyją niedaleko trzymetrowego płotu granicznego, ale zdarza się, że mimo to na ich namioty spadają bomby czy rakiety.

- Obozy uchodźców przy granicy z Turcją mogą bardzo szybko zmienić się w „pola śmierci”- podkreślał w ostatnim wywiadzie dr Wojtek Wilk, prezes PCPM, który przez ostatnie miesiące pracował na pograniczu turecko-syryjskim. Najpilniejszym zadaniem jest teraz znalezienie dla nich bezpiecznego schronienia - dodaje.

Fundacja PCPM jest gotowa w każdej chwili wysłać do ogarniętego kraju wojną specjalne schronienia. Każdy z domów ma 17,5 mkw. i jest w stanie pomieścić min. pięć osób. Koszt jednego domu to ok. 6 tys. złotych. Wcześniej takie schronienia PCPM dostarczyła do Iraku i Ugandy.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje