środa, 15 marca 2023 12:34

Ścieżka rowerowa nie dla dzieci? Strażnicy miejscy wyjaśniają

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Ścieżka rowerowa nie dla dzieci? Strażnicy miejscy wyjaśniają

W związku ze zbliżającą się wiosną strażnicy miejscy przypominają o zasadach regulujących kwestię jazdy rowerem przez osoby nieletnie.

Do wiosny zostało już tylko kilka dni. W związku z tym strażnicy miejscy przypominają o zasadach regulujących kwestię jazdy rowerem przez osoby nieletnie.

-Można się więc spodziewać, że lada dzień nastąpi wzrost zainteresowania sprzętem jeżdżącym wśród dzieci. Nim jednak nasze bąbelki wyjadą w trasę, dobrze jest przypomnieć sobie kilka zasad, regulujących kwestię jazdy rowerem przez osoby nieletnie i co najważniejsze pomyśleć o ich BEZPIECZEŃSTWIE!

-piszą strażnicy i dodają:

-Co roku zwracamy uwagę na niefrasobliwość rodziców, którzy bezrefleksyjnie uczą swoje dzieci jeździć na dwóch kółkach na ścieżkach rowerowych, zapominając, że niekontrolowane ruchy kierownicą, ich niewłaściwa reakcja na innych uczestników ruchu, mogą doprowadzić do tragicznych skutków!

Strażnicy miejscy postanowili jeszcze raz przypomnieć obowiązujące przepisy:

  1. Dziecko do lat 10, które potrafi jeździć na rowerze, musi być pod opieką osoby dorosłej.
  2. Dziecko do lat 10 kierujące rowerem jest traktowane jak pieszy! Z tego wynika, że NIE MOŻE poruszać się po jezdni, ale tylko po chodniku.
  3. Dorosły sprawujący opiekę nad takim dzieckiem ma prawo do jazdy po chodniku czy drodze dla pieszych, ale korzystając z tego przywileju, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
-Przejdźmy zatem do S-E-D-N-A: Nawet jeżeli obok chodnika mamy wyznaczoną ścieżką rowerową, to nie możemy na nią wjeżdżać z małym dzieckiem. Możemy korzystać z niej tylko wtedy, gdy nie ma chodnika, ani pobocza, albo nie mamy możliwości skorzystania z nich

-napisali.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka