piątek, 9 lutego 2024 06:56

Senior, by zainwestować w międzynarodowy projekt, przekazał oszczędności życia i zaciągnął pożyczki. Stracił fortunę

Autor Mirosław Haładyj
Senior, by zainwestować w międzynarodowy projekt, przekazał oszczędności życia i zaciągnął pożyczki. Stracił fortunę

Ofiarą oszustwa na "inwestycję" padł 78-letni mieszkaniec Krakowa. Senior chciał zarobić, biorąc udział w dużym międzynarodowym projekcie. Mężczyzna nie dość, że stracił oszczędności życia, to jeszcze zaciągnął kilka pożyczek.

Do Komisariatu Policji V w Krakowie zgłosił się starszy mężczyzna, który odkrył, że stał się ofiarą przemyślnego oszustwa. Okazało się, że senior natrafił na stronę internetową oferującą zakup akcji międzynarodowego projektu. W celu zdobycia dodatkowych informacji skontaktował się telefonicznie z podanym numerem ogłoszenia, co rozpoczęło serię kontaktów z oszustami, którzy podszywali się zarówno pod doradców inwestycyjnych, jak i pracowników banku.

W wyniku nieprzemyślanych działań seniora, w okresie od października 2023 roku do stycznia br., oszuści przekonali go do przelania 260 000 zł – zarówno z jego oszczędności, jak i zaciągniętej pożyczki bankowej. Oszustwa tego typu często wykorzystują logotypy polskich spółek i wizerunki znanych osób, takich jak politycy czy sportowcy, aby zyskać zaufanie ofiar.

78-latek uświadomił sobie, że stał się ofiarą oszustwa, gdy próbował wypłacić zainwestowane pieniądze, a te okazały się nieosiągalne. W obliczu strat postanowił zwrócić się o pomoc do lokalnej policji, która teraz prowadzi dochodzenie w tej sprawie.

– Należy pamiętać, że oszuści często bezprawnie posługują się logotypami polskich spółek, oraz wykorzystują  wizerunki znanych osób, m. in. polskich polityków, czy sportowców, celem uwiarygodnienia swojej „atrakcyjnej” oferty . W fałszywej reklamie przestępcy podają niskie koszty inwestycji gwarantujące wysokie zyski nawet w skali miesiąca. Apelujemy o ostrożność, gdyż w większości przypadków, to obietnice, które nie mają pokrycia w rzeczywistości

– komentuje policja.

Inf.: KMP

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka