czwartek, 25 kwietnia 2019 12:28

Siedmiu Polaków wśród 100 najbardziej wpływowych europosłów

Autor Piotr Sosin
Siedmiu Polaków wśród 100 najbardziej wpływowych europosłów

Organizacja VoteWatch Europe opublikowała raport 100 najbardziej wpływowych europosłów mijającej kadencji. Na liście znalazło się siedmiu eurodeputowanych z Polski.

Zestawienie przygotowano na podstawie wszystkich dostępnych informacji na temat różnych działań każdego posła do Parlamentu Europejskiego podczas wykonywania mandatu. Oceny opierają się na trzech głównych kategoriach: bezpośredniego kształtowania sprawozdań Parlamentu Europejskiego, pełnionych roli przywódczych w organach parlamentarnych (biuro, komisje itp.) oraz siły sieci politycznej danej osoby (stanowiska w grupie, partii, dostęp do rządu).

Autorzy raportu podkreślają, że w tym kontekście „wpływowy” jest terminem neutralnym, wskazującym na poziom mocy, jaką włada poseł, aby osiągnąć cel. Badanie nie mówi, czy korzysta z tej mocy zgodnie z interesami grup społecznych lub wyborców. „To nie jest ocena najlepszych i najgorszych, dobrych i złych” – podkreślają autorzy opracowania.

Zestawienie otwiera przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Na drugim miejscu znalazł się szef Europejskiej Partii Ludowej i kandydat tej partii na przewodniczącego Komisji Europejskiej Manfred Weber. Trzecią lokatę zajął przewodniczący Komisji Gospodarczej i Monetarnej Roberto Gualtieri.

W zestawieniu znalazło się też siedmiu polskich europosłów. Najwyżej uplasowała się Danuta Hubner (8. pozycja). Pozostali polscy politycy na liście to: Jerzy Buzek, Czesław Siekierski, Bogusław Liberadzki, Zdzisław Krasnodębski, Tadeusz Zwiefka i Ryszard Czarnecki.

fot : © European Union 2019 - Source : EP

Europa i świat - najnowsze informacje