piątek, 30 października 2020 12:23

Skawina: Błyskawica i wulgarne hasła na zabytkowym pałacyku i kościołach. To efekt protestów?

Autor Aleksandra Tokarz
Skawina: Błyskawica i wulgarne hasła na zabytkowym pałacyku i kościołach. To efekt protestów?

Na ścianach dwóch kościołów i zabytkowego Pałacyku Sokół namalowano błyskawice oraz wulgarne hasła. „Istnieje wyraźna granica między sporem politycznym, a niszczeniem mienia, szczególnie, gdy jest ono symbolem wiary i zostaje odebrane jako profanacja” - komentuje burmistrz Skawiny. Czy jest to efekt protestów?

Polskę, od kilku dni, zalewa fala protestów. Wszystko za sprawą kontrowersyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Protesty odbywają się w dużych polskich miastach, ale nie omijają też tych mniejszych. Jeden z nich przeszedł także przez Skawinę. W czwartek na elewacji dwóch kościołów i Pałacyku Sokół pojawiły się czerwone błyskawice i wulgarne hasła.

-Nie ukrywam, że zszokowała mnie informacja jaką otrzymałem przed chwilą. Na skawińskich kościołach oraz na Pałacyku "Sokół" ktoś wymalował czerwone błyskawice i napisy. Traktuję ten incydent jako chuligański wybryk i akt wandalizmu. Dla mnie takie działanie w żaden sposób nie mieści się w kategorii swobody wypowiedzi czy możliwości wyrażania swoich opinii. Możemy i nawet powinniśmy się różnić w kwestiach światopoglądowych, co stanowi podstawę i istotę wolności, zagwarantowanej w konstytucji. Ale istnieje wyraźna granica między sporem politycznym, a niszczeniem mienia, szczególnie, gdy jest ono symbolem wiary i zostaje odebrane jako profanacja.

Jako burmistrz Miasta i Gminy Skawina i jako chrześcijanin namawiam do rozsądku oraz przemyślanych działań. W imię tolerancji, którą deklaruje wiele środowisk sporu, pamiętajmy, że dotyczy ona wszystkich i jej publiczna manifestacja ma się nijak do wydarzeń z ostatniej nocy. Wolność jest przypisana każdemu z nas. Należy odpowiedzialnie i rozsądnie z niej korzystać pamiętając, że ma ona swoją granicę. Jest nią wolność drugiego człowieka – napisał na Facebooku burmistrz Norbert Rzepisko.

Od powstałych szkód odcinają się uczestnicy protestu w Skawinie. Sprawę skomentowała społeczność „Skawina na szpilkach”, która w facebookowym wpisie otwarcie krytykuje takie działania i wskazuje, że środowy „spacer miejscowej ludności był spacerem pokojowym, spacerem ludzi, którzy w sposób kulturalny szli, by wyrazić niezadowolenie na sytuację w kraju. Szli, by bronić wolnego wyboru, wolności słowa, swoich wartości, wyrazić empatię dla osób, które obecnym stanem rzeczy są pokrzywdzone. Spacerowicze dokonali tego z poszanowaniem przekonań innych i kulturą. Na tą chwilę na pewno drugi raz nie pójdą, gdyż udało Ci się zaognić nastroje społeczne.”

"Wandalu, czy jesteś tutaj czy gdzieś indziej powinieneś przeczytać kilka słów.

Twoja forma wyrazu myśli jest niczym innym jak niszczeniem czyjegoś mienia. Taka forma ekspresji jest aktem wandalizmu i wielokrotnie na grupie powtarzano, że jest niedopuszczalna. Nie ważne kim i dlaczego się wzorujesz, nie rób drugiemu co Tobie nie miłe.

Nieważne w jakim celu działałeś, pokojowym czy prowokacyjnym, udało Ci się jednak czegoś dokonać. Dokonałeś sabotażu na ludziach, którzy chcą pokazać jak ważna jest dla nich szeroko rozumiana wolność. Wczorajszy spacer miejscowej ludności był spacerem pokojowym, spacerem ludzi, którzy w sposób kulturalny szli, by wyrazić niezadowolenie na sytuację w kraju. Szli, by bronić wolnego wyboru, wolności słowa, swoich wartości, wyrazić empatię dla osób, które obecnym stanem rzeczy są pokrzywdzone. Spacerowicze dokonali tego z poszanowaniem przekonań innych i kulturą. Na tą chwilę na pewno drugi raz nie pójdą, gdyż udało Ci się zaognić nastroje społeczne.

Brawo! Zostałeś zauważony, możesz być z siebie dumny! Pamiętaj jednak, ze niszczenie mienia i własności publicznej to działanie na niekorzyść lokalnej społeczności. Spacer, który się odbył nie był wyrazem sprzeciwu dla lokalnych samorządów, są one zostawione samym sobie jak placówki oświatowe, służba zdrowia i przedsiębiorcy. Czy na prawdę mało mamy problemów, by działać na niekorzyść mieszkańców i podsycać negatywne nastroje? Wszyscy powinniśmy dbać o społeczność, a wyraz swoich poglądów dawać w akceptowalny dla wszystkich sposób.

Wielokrotnie pisano tutaj, że taka forma przekazu poglądów nie jest akceptowana. Chcemy walczyć o szacunek, szanujmy innych.

Rozgoryczenie, żal i smutek.

Kiedyś będzie normalnie..." - czytamy we wpisie.

Pałacyk „Sokół” jest z jednym z zabytków gminy Skawina. Zbudowany został na początku XX wieku.

fot. Facebook/Norbert Rzepisko

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka