piątek, 20 września 2019 16:54

Skawina: Nie ma konkretów, nie ma spotkania! SAS odpowiada dyrektorowi Valeo

Autor Anna Piątkowska-Borek
Skawina: Nie ma konkretów, nie ma spotkania! SAS odpowiada dyrektorowi Valeo

Skawiński Alarm Smogowy otrzymał informację, że przedstawiciele Valeo w Skawinie chcieli się spotkać, by przedstawić, jakie projekty realizują w trosce o środowisko. W zaproszeniu zaproponowali SAS terminy: 20, 23 lub 24 września. Co na to mieszkańcy?

Poniżej publikujemy w całości pismo Skawińskiego Alarmu Smogowego, skierowane do dyrektora Valeo w Skawinie.

Szanowny Panie dyrektorze,

ze zdumieniem przyjęliśmy informację o tym, że chcielibyście się Państwo z nami spotkać w dniach 20, 23, ewentualnie 24 września, by przedstawić realizację Państwa projektów związanych z ochroną środowiska. Niestety z naszej strony pierwszy możliwy termin to 26 września, po godzinie 11:00, kiedy zakończy się zapowiadany drugi protest przeciwko chemicznemu fetorowi i zanieczyszczeniom powietrza, emitowanym przez Państwa firmę w Skawinie, do którego intensywnie się przygotowujemy wraz z mieszkańcami Skawiny i południowego Krakowa.

W zaproszeniu pisze Pan dyrektor, że Państwa próby i badania doprowadziły do "zdefiniowania rozwiązania, które zostanie zrealizowane". Niestety, dopóki Państwa firma nie ogłosi terminu eliminacji uciążliwego smrodu i zanieczyszczeń powietrza, które emitujecie (hermetyzacji procesów produkcyjnych), nie jesteśmy już w stanie uwierzyć w kolejne zapewnienia, że robicie Państwo co w Waszej mocy, by problem rozwiązać. Jesteśmy, podobnie jak mieszkańcy naszego miasta i południowego Krakowa, niezwykle zmęczeni i wściekli na zapowiedzi, które nie znajdują pokrycia. Wspomnieć tutaj należy chociażby to, że w podpisanej umowie społecznej z władzami Gmina Skawina (lipiec 2018), w punkcie 12 harmonogramu Państwa działań, deklarowaliście, że testy rozwiązań zakończą się 29 września 2018 roku, czyli rok temu! Ponadto w czerwcu tego roku, nie bacząc na zasadną odmowę Burmistrza MiG Skawina, p. Norberta Rzepisko, na zwiększenia emisji pyłów przez Wasz zakład, na bazie prawa kompensacji, próbowaliście Państwo tę emisje podnieść mimo to, zwracając się o podpisanie umowy kompensacji z Gminą Kalwaria Zebrzydowska, która zachowując wspaniałą lojalność wobec swoich sąsiadów, w porę proces powstrzymała, znając katastrofalną sytuację skawińskiego powietrza i niezwykłą uciążliwość Państwa zakładu.

Jednocześnie pragniemy zapewnić, że jeśli Państwa firma opublikuje termin eliminacji emisji uciążliwego smrodu i zanieczyszczeń powietrza, oraz udostępni emitory do stałego monitoringu emitowanych zanieczyszczeń w okresie nie krótszym niż 1 miesiąc, niezależnym specjalistom wskazanym przez organ kontrolujący oraz Radę Naukową działającą przy Burmistrzu MiG Skawina, chętnie z Państwem się spotkamy by poznać szczegóły podejmowanych działań.

Pragniemy też zauważyć, że zaproszenie nie powinno dotyczyć jedynie Skawińskiego Alarmu Smogowego, ale wszystkich mieszkańców zaangażowanych od wielu miesięcy w walkę z uciążliwościami środowiskowymi jakie Państwa zakład generuje, włączając w to wszystkich zainteresowanych, a w szczególności mieszkańców sąsiadujących z zakładem osiedli i zarządów tych osiedli. Oczekujemy również obecności francuskich przedstawicieli Grupy Valeo, do których kierowaliśmy nasze prośby o interwencję, i do których apelowała Pani Minister Jadwiga Emilewicz za pośrednictwem Ministra Gospodarki i Finansów.

Skawiński Alarm Smogowy
Ruch Społeczny Mieszkańców MiG Skawina

Dość Smrodu i Zanieczyszczeń z Valeo!

Przypominamy. W czwartek 26 września w Skawinie, w godzinach 7:00-11:00 odbędzie się protest mieszkańców przeciw szkodliwej działalności Valeo.

Mieszkańcy żądają:
– natychmiastowej hermetyzacji lub wstrzymania uciążliwej produkcji, do czasu pełnego rozwiązania problemu
– zbadania składu chemicznego emitowanego fetoru przez udostępnienie emitorów (kominów) zakładu do ciągłego monitoringu (nie krócej niż 1 miesiąc) przez niezależnych ekspertów.

– Nie możemy dłużej oddychać tym smrodem i musimy wiedzieć, jak wpływa na nasze zdrowie i życie! – piszą mieszkańcy, którzy wybierają się w najbliższy czwartek na ul. Krakowską w Skawinie.

Powiat krakowski - najnowsze informacje