piątek, 19 lipca 2019 12:40

Skawina: Przestańmy liczyć na WIOŚ! [Relacja]

Autor Mateusz Łysik
Skawina: Przestańmy liczyć na WIOŚ! [Relacja]

Burzliwy przebieg miało spotkanie mieszkańców z burmistrzem Skawiny, Norbertem Rzepisko, dotyczące emitowanych ze strefy przemysłowej zanieczyszczeń, stanowiących zagrożenie dla zdrowia i życia. I choć burmistrz musiał odpowiedzieć na kilka trudnych pytań, to najbardziej oberwało się Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska.

Pełną relację ze spotkania burmistrza w mieszkańcami można obejrzeć na facebookowym profilu Głos24:

Przypomnijmy. W Skawinie powołano Sztab Kryzysowy po tym jak w zamontowanym przez gminę urządzeniu do pomiaru jakości powietrza skończyła się skala (Co się dzieje z powietrzem w Skawinie?) Czy mógł być wadliwy? – To wykluczone – twierdzi zastępca burmistrza Tomasz Ożóg. Innego zdania jest WIOŚ. Czujnik zamontowany przez urząd wykazał, że w Skawinie nie ma zagrożenia zawartością lotnych związków organicznych (LZO).

Kto ma rację? Na czwartkowym spotkaniu mieszkańcy stanęli zdecydowani po stronie władz samorządowych. – Sytuacja jest kryzysowa. Jest krytyczna. Wskazania są katastrofalne. A WIOŚ kilkakrotnie się skompromitował. Nie tylko w Skawinie. – mówili podczas zebrania mieszkańcy miasta. – Już w maju ubiegłego roku obiecywali montaż stacji kontrolującej powietrze w północnej strefie przemysłowej. Do tej pory jej nie ma. Teraz ledwie rozpoczęli badania, już w mediach zapowiadali, że czujnik gminnego urządzenia działa wadliwie. I planują zakup czujników w… Nowej Zelandii. To oficjalna informacja od nich. Nie możemy w kółko kręcić się wokół WIOŚ-u. Może powinno się go zlikwidować i powołać Policję Środowiskową. Takie głosy zresztą już słychać – nie mieli litości dla działań Inspektoratu obecni na spotkaniu mieszkańcy Skawiny.

– Nie boimy się powiedzieć jaka jest prawda. I spotykamy się, ponieważ – tak jak zadeklarowałem – będziemy działali transparentnie i przekazywali wiadomości o tym, co się dzieje z powietrzem w Skawinie. Chodzi nam też o to, żeby wysłuchać, co państwo macie do powiedzenia – powiedział burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko na spotkaniu, na które zaprosił mieszkańców miasta. – Mamy odwagę zmierzyć się z tym problemem. Jeśli faktycznie z powietrzem w mieście jest źle i będzie to potwierdzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, to konieczne jest szybkie i twarde działanie. A jeśli jest dobrze i powietrze niej jest zatrute, to miejmy pewność, że tak jest – dodał burmistrz.

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje