wtorek, 18 maja 2021 11:19

Skawina. Szkoła podała złą godzinę rozpoczęcia matury. Co z poszkodowanymi uczniami?

Autor Aleksandra Tokarz
Skawina. Szkoła podała złą godzinę rozpoczęcia matury. Co z poszkodowanymi uczniami?

Maturzyści Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Skawinie, jako jedyni w Polsce, mieli napisać egzamin o 13:30, zamiast o 9. Taka, błędna informacja, pojawiła się na stronie internetowej placówki. Jak tłumaczy w rozmowie z Onetem dyrektor szkoły – „nastąpił ludzki błąd”.

Szkoła poinformowała uczniów, iż egzamin maturalny odbędzie się o 13:30, zamiast o 9, kiedy test wypełniali wszyscy pozostali maturzyści w Polsce, którzy zdecydowali się zdawać rozszerzoną historię.

Dyrekcja placówki potwierdza, iż taka sytuacja faktycznie miała miejsce. Podkreśla jednak, iż nie jest prawdą, że do egzaminu nikt nie przystąpił. Do matury z rozszerzonej historii miało podejść czterech uczniów - ostatecznie tylko jeden przyszedł na właściwą godzinę. To oznacza, iż frekwencja wyniosła ostatecznie 25 proc.

Jak dodaje dyrektor placówki, terminy egzaminów znane są od września, a dodatkowo uczniowie mają obowiązek przed przystąpieniem do egzaminu sprawdzić jego dokładną godzinę w systemie i na stronie CKE, do którego mają dostęp za pomocą loginu i hasła. Godzina, która tam widniała, była bowiem poprawna. Pomyłka nastąpiła w harmonogramie przygotowanym przez szkołę. Ten znalazł się zarówno na stronie internetowej, jak i drzwiach placówki.

Skawina. Planował rowerową podróż z Polski do Mołdawii. Przygodę zakończył w areszcie
Wiadomości Skawina. 37-letni obywatel Mołdawii chciał przejechać na rowerze z Polski do swojego ojczystego kraju. Planowaną przygodę zakończył jednak w areszcie.

- Każda szkoła w dobie pandemii musi zrobić harmonogram, w którym wpisuje się szczegółowe procedury w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa, kto o której godzinie wchodzi na teren szkoły, na jaki egzamin itd. Tu rzeczywiście nastąpił ludzki błąd i została wpisana błędnie godzina 13.30 – wyjaśnia w rozmowie z Onetem Krystyna Jędrzejczyk.

O sprawie poinformowano Okręgową Komisję Egzaminacyjną i rodziców uczniów. W obecności maturzystów ustalono, iż szkoła będzie wnioskować o dodatkowe terminy. Złożono wnioski, które zostały zaakceptowane. Dodatkowy termin dla uczniów, którzy nie przystąpili do egzaminu, ustalono na 16 czerwca.

fot. ilustracyjne/pixabay

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje