piątek, 21 lutego 2020 13:02

Skawina z największym budżetem “antysmogowym” w Małopolsce

Autor Katarzyna Domagała
Skawina z największym budżetem “antysmogowym” w Małopolsce

Prawie 15 milionów złotych. Tyle w 2020 roku planuje wydać Skawina na walkę ze smogiem. To o ponad 3 miliony więcej niż Kraków i najwyższa kwota w Małopolsce. Pieniądze mają być przeznaczone na wymianę pieców, termomodernizację budynków oraz montaż odnawialnych źródeł energii.

Skawina postawiła sobie w tym roku za cel dofinansowanie wymiany 1000 kopciuchów, montaż odnawialnych źródeł energii oraz termomodernizację 100 budynków. W trwającym właśnie sezonie grzewczym skontrolowanych zostanie 1500 domów. Będą kontynuowane także dotychczasowe działania: edukacja w szkołach, spotkania w sołectwach i osiedlach,  doradztwo i pomoc w wypełnianiu wniosków do programu Czyste Powietrze.

– Niska emisja to jedno z największych wyzwań, przed którym stoją teraz samorządy. Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem i nie uznaje ono granic administracyjnych. Nie chcemy wchodzić w dyskusję, skąd wieje wiatr, interesuje nas działanie i rozwiązanie problemu smogu. Mamy ambitne plany, przeznaczamy na nie konkretne pieniądze i przed nami pracowity rok - mówi burmistrz Skawiny, Norbert Rzepisko.

Warto zaznaczyć, że Skawina dysponuje 24-krotnie mniejszym budżetem niż Kraków. Władze Skawiny tłumaczą, że największe w Małopolsce planowane środki na walkę ze smogiem to efekt skutecznego pozyskiwania przez gminę środków zewnętrznych.

Mieszkańcy Gminy Skawina będą mogli dodatkowo skorzystać z programów dofinansowujących wymianę kotłów (Czyste Powietrze i STOP SMOG) oraz wykorzystać środki unijne do instalacji odnawialnych źródeł energii (projekt Czysta Energia Blisko Krakowa lub program Mój prąd). W Skawinie 7 dni w tygodniu odbywają także kontrole pieców, w których bierze udział Straż Miejska oraz pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza Urzędu Miasta i Gminy. Zachęcają oni do skorzystania z dotacji, doradzają i ułatwiają ich zdobycie.

Info: UMiG Skawina

Powiat krakowski - najnowsze informacje