środa, 3 lipca 2019 12:46

Sławomir zaśpiewał na święcie najsłynniejszej polskiej kiełbasy [GALERIA]

Autor (red)
Sławomir zaśpiewał na święcie najsłynniejszej polskiej kiełbasy [GALERIA]

23 czerwca na Błoniach przy zespole Szkół Rolniczych w Czernichowie odbyły się „Wianki Czernichowskie - Święto Kiełbasy Lisieckiej”.

Na uroczystość przybyli tłumnie okoliczni mieszkańcy jak i zaproszeni goście. Wójt Szymon Łytek uroczyście powitał wszystkich obecnych oraz gości honorowych, ministra Andrzeja Adamczyka, ministra Jarosława Gowina, posłanki - Elżbietę Dudę, Lidię Gondek, posłów - Józefa Lassotę, Grzegorza Lipca, Jerzego Meysztowicza.

Po części oficjalnej goście zwiedzali stoiska promocyjne z wyrobami lokalnych rzemieślników - artystów, producentów miodów i oczywiście stoisko z kiełbasą lisiecką i wyrobami wędliniarskimi. Swoje stoisko miała także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa gdzie pracownicy biura w Krakowie służyli rolnikom fachową pomocą i doradztwem. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały regionalne potrawy i przepyszne ciasta.
Podczas imprezy wójt Szymon Łytek wręczył nagrody najzdolniejszym uczniom oraz laureatom konkursu „Mój pomysł na ekologiczna torbę - Czyste powietrze wspólna sprawa”. Nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych. Były karuzele i zjeżdżalnie, gdzie dzieci mogły się wyszaleć. Na uwagę zasłużył wspaniały występ dzieci z ogniska tanecznego „Szlif”. Tradycyjnie już zagrała Orkiestra Dęta OSP z Dąbrowy Szlacheckiej. Gości zabawiał zespół „Latające talerze” i Kabaret Pod Wyrwigroszem.

Festyn nie tylko bawił ale i uczył. Ekodoradca z Czernichowa, Agnieszka Smaga przygotowała Piknik Ekologiczny dla mieszkańców, gdzie każdy zainteresowany mógł otrzymać informacje na temat ekologicznego ogrzewania oraz tego, jak dbać o czyste powietrze. Stoisko ekodoradcy cieszyło się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci jak i dorosłych. Dzieci pod opieką rodziców i pracowników urzędu przygotowywały ekologiczne torby, a dorośli przynosili nakrętki i zużyte baterie, za co otrzymywali zielone rośliny do posadzeni w ogrodzie. Imprezę zakończył występ Sławomira.

***

Kiełbasa Lisiecka to produkt regionalny wytwarzany przez Konsorcjum Producentów Kiełbasy Lisieckiej skupiające firmy wędliniarskie z gminy Czernichów i gminy Liszki. Znajduje się na liście produktów regionalnych i jest chroniona w Unii Europejskiej. Od niedawna Konsorcjum ma nowego prezesa. Została nim Danuta Jeruzalska, córka zmarłego prezesa Stanisława Mądrego. Wianki Czernichowskie to doskonała forma promocji tych wyrobów.

Powiat krakowski - najnowsze informacje