piątek, 10 grudnia 2021 10:22

Śnieżyce i marznący deszcz. IMGW wydało ostrzeżenie dla połowy kraju

Autor Aleksandra Tokarz
Śnieżyce i marznący deszcz. IMGW wydało ostrzeżenie dla połowy kraju

Intensywne opady śniegu i marznący deszcz – taka aura czeka nas w najbliższych godzinach. IMGW apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności. Wydane ostrzeżenie obejmuje połowę Polski, w tym Małopolskę.

Aktualnie w całej wschodniej połowie kraju ostrzegamy przed opadami marznącymi. Zalecamy szczególną ostrożność na śliskich drogach i chodnikach – przestrzega IMGW.

Alert dotyczy pięciu województw, w tym Małopolski. IMGW przestrzega zarówno przed intensywnymi opadami śniegu, jak i marznącym deszczem, powodującym gołoledź.

Jak podało IMGW, Polska jest w pod wpływem rozległej zatoki wspomnianego układu niżowego, na wschodzie kraju przebiega strefa pofalowanego frontu atmosferycznego. Z południowego wschodu napływa chłodne i wilgotne powietrze polarne morskie. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 992 hPa i będzie wolno rosło.

W piątek od godz. 12 do 20 zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami w centrum i na południu kraju. Miejscami opady śniegu, we wschodniej połowie kraju także deszczu ze śniegiem i deszczu marznącego powodującego gołoledź. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na północy oraz wschodzie o 3 do 5 cm. Pod wieczór w południowo-wschodniej oraz częściowo centralnej Polsce zaczną tworzyć się mgły ograniczające widzialność do 200 metrów.

Temperatura maksymalna od 0 do 2 stopni Celsjusza, na Podhalu chłodniej około -2 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni. W górach wiatr w porywach do 75 km/h, będzie powodował zawieje i zamiecie śnieżne.

fot. ilustracyjne/pixabay

Polska

Polska - najnowsze informacje