wtorek, 29 marca 2022 14:03

Software Engineer – kim jest i jak nim zostać?

Autor Artykuł sponsorowany
Software Engineer – kim jest i jak nim zostać?

Branża zajmująca się oprogramowaniem nie mogłaby odpowiednio funkcjonować bez wysokiej klasy specjalistów. Jednym z nich jest Software Engineer. Czym zajmuje się osoba na takim stanowisku? Jak zostać Software Engineerem i ile można zarobić w tym zawodzie?

Inżynieria oprogramowania ma kluczowe znaczenie dla branży IT na całym świecie. Najnowsze narzędzia i technologie są niezbędne przy produkcji nowego oprogramowania i systemów. Potrzebne są jednak również wysokiej klasy specjaliści, którzy potrafią zaprojektować, wdrożyć i przetestować te rozwiązania. W tym artykule koncentrujemy się na stanowisku Software Engineera.

Jakie są obowiązki Software Engineera?

Software Engineer to ważne stanowisko w branży IT, ale trzeba wyjaśnić, jaki jest właściwie zakres jego obowiązków. Te, trzeba przyznać, są dość szerokie. Taki specjalista zajmuje się między innymi projektowaniem konstrukcji baz danych czy tworzeniem oprogramowania dla realizowanych projektów. Przy okazji warto podkreślić, że dobry Software Engineer potrafi także przeanalizować potrzeby klienta pod względem potrzebnych narzędzi IT. Do obowiązków takiego pracownika należy także dbanie o wysoką jakość dostarczanych przez firmę rozwiązań informatycznych. Ważny obszar działania Software Engineera to również projektowanie i wdrażanie własnych narzędzi IT oraz rozwiązywanie problemów związanych z systemami informacji.

Software Engineer – jak nim zostać?

Jak zostać Software Engineerem? To wymagające stanowisko pracy, do którego potrzebne jest odpowiednie przygotowanie. Istotne jest doświadczenie zawodowe, nawet w pokrewnych branżach. Konieczne jest zdobycie wyższego wykształcenia – mogą być takie kierunki jak informatyka, automatyka, robotyka, elektronika, telekomunikacja, matematyka itp. Trzeba także wykazać się praktyczną znajomością co najmniej jednego języka programowania (np. C/C++, Java, Python) w zależności od realizowanych projektów. Przyda się także znajomość Linux i protokołów sieciowych, a ponadto konieczna jest znajomość metod projektowania i tworzenia oprogramowania.

Na jakie zarobki może liczyć Software Engineer?

Na stanowisku Software Engineera przydają się szerokie kompetencje, cierpliwość i wytrwałość. Nie jest to wcale łatwy zawód, ale daje dużo satysfakcji. Na pewno Software Engineer nie może narzekać na zarobki. Dobry specjalista na tym stanowisku zarabia średnio 11 tys. zł brutto co miesiąc, a wiele osób – nawet więcej.

Software Engineer to często poszukiwany przez pracodawców specjalista. Osoba wykonująca taki zawód może liczyć nie tylko na stabilne zatrudnienie, ale i na udział w ciekawych, innowacyjnych projektach realizowanych na całym świecie.

Technologia - najnowsze informacje