sobota, 13 kwietnia 2024 06:43

Spotkanie z wnuczką patrona ZPO w Drogini

Autor Norbert Kwiatkowski
Spotkanie z wnuczką patrona ZPO w Drogini

Pamięć o lokalnej historii to ważny aspekt edukowania młodzieży. Wiedzą o tym w  Zespole Placówek Oświatowych w Drogini, gdzie zorganizowano spotkanie z wnuczkę patrona tej placówki, Beatę Brzezińską-Kolarz.

Z okazji 84. rocznicy zbrodni katyńskiej, uczniowie wzięli udział w prelekcji pt. "Jan Dunin-Brzeziński - życie codzienne i działalność dla społeczności lokalnej". W uroczystości wziął również udział Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice, Jarosław Szlachetka oraz Marka Stoszka, badacz historii Dunina-Brzezińskiego.

Historia patrona placówki w Drogini jest wyjątkowa, choć trudna. W 1932 r. za działalność na rzecz odzyskania niepodległości Jan Dunin- Brzeziński otrzymał Krzyż Niepodległości. Gdy wybuchła II wojna światowa we wrześniu 1939 r., płk Jan Dunin-Brzeziński złożył urząd burmistrza Myślenic i wyruszył do walki z Niemcami. Brał udział w obronie Lwowa. Aresztowany przez Rosjan po ich ataku na Polskę, wraz z innymi oficerami polskimi dostał się do niewoli. Był więźniem w obozach w Kozielsku i Starobielsku. Zginął w 1940 r i  nie jest do końca znane miejsce jego pochówku.

Podpułkownik Jan Dunin – Brzeziński uważany jest za jedną z ofiar zbrodni katyńskiej.

Foto: Miasto i Gmina Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka