środa, 7 października 2020 09:04

Sprzęt do wędkowania dla osoby początkującej - na co zwrócić uwagę?

Autor Artykuł sponsorowany
Sprzęt do wędkowania dla osoby początkującej - na co zwrócić uwagę?

Wędkarstwo wbrew pozorom może być bardzo przyjemnym zajęciem, zwłaszcza dla osób poszukujących spokoju i kontaktu z naturą. Jednak zanim udamy się na swoje pierwsze łowienie, warto jest zaopatrzyć się w stosowny sprzęt oraz wiedzę, jak korzystać z łowisk w bezpieczny i przede wszystkim legalny sposób. Co powinniśmy wiedzieć o wędkarstwie zanim zaczniemy?

1. Dlaczego warto wędkować?

2. Wędka to nie wszystko

3. Nie wolno zapomnieć o odpowiednim pozwoleniu

Dlaczego warto wędkować?

Chociaż wędkowanie ma opinię bardzo mało angażującego zajęcia, to wbrew pozorom wielu z nas mogłoby się bardzo spodobać. Gdy na co dzień jesteśmy otoczeni zgiełkiem miasta i ciągłym pędem, aby wszystko zrobić na czas i nigdzie się nie spóźnić, wyjazd na łono natury i znaczne spowolnienie trybu dnia może działać na naszą korzyść - zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Dodatkowym plusem jest również to, że ryb wcale nie musimy zabijać i zabierać ze sobą: możemy je wypuścić z powrotem do wody. Jeżeli więc potrzebujemy chwili oddechu i spokoju, warto zastanowić się czy wyjazd nad wodę nie będzie aby dobrym pomysłem.

Wędka to nie wszystko

Jeżeli już zdecydowaliśmy się na odbycie małej przygody, musimy się do niej odpowiednio przygotować. Sama wędka to za mało - potrzebujemy do niej także spławik, haczyki muchowe, przynęty oraz odpowiednią żyłkę i ciężarki. Im prostszą wędkę wybierzemy na początek, tym łatwiej będzie nam nauczyć się jej obsługi. Warto również zaopatrzyć się w coś, co pozwoli nam zebrać cały sprzęt i uniknąć zgubienia któregoś z drobniejszych elementów. Dobrą opcją mogą być tutaj pokrowce na wędki, które umożliwią łatwe przechowywanie i transport wszystkich wędkarskich "zabawek".

Nie wolno zapomnieć o odpowiednim pozwoleniu

Zanim jednak zbierzemy swoje torby wędkarskie, żyłki i inne rzeczy i pojedziemy na wyprawę, nie wolno nam zapomnieć o formalnościach. Istnieją dwa legalne sposoby na łowienie ryb w Polsce: możemy skorzystać z komercyjnego łowiska za stosowną opłatą, albo wyrobić sobie kartę wędkarską, uzyskać pozwolenie i łowić na terenach należących do Polskiego Związku Wędkarstwa. Jest to krok, którego absolutnie nie powinniśmy pomijać, ponieważ w innym wypadku narażamy się na mandat i konieczność zapłacenia wysokiej kary. Nawet jeżeli wypuszczamy złowione ryby, również musimy posiadać stosowne uprawnienia i pozwolenia do ich łapania. W przypadku łowisk komercyjnych obowiązują nas natomiast zasady wprowadzone przez właściciela terenu, na którym urzędujemy.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje