czwartek, 2 grudnia 2021 14:24

Stomatolog dziecięcy - kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty?

Autor Artykuł sponsorowany
Stomatolog dziecięcy - kiedy wybrać się z dzieckiem na pierwszą wizytę do dentysty?

O higienę jamy ustnej dziecka powinno się dbać już od chwili narodzin. Nawet dopiero co wyżynające się pierwsze mleczaki wymagają mycia szczoteczką z nałożoną na nią pastą. Dbanie o zęby mleczne jest konieczne, a nieodzownym krokiem w ich pielęgnacji są regularne wizyty kontrolne u dentysty. Jeśli należysz do grona rodziców zastanawiających się nad tym, kiedy wybrać się z ze swoją pociechą na pierwszą wizytę do stomatologa dziecięcego - zapoznaj się z poniższym artykułem.

Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego

Pierwsze ząbki zaczynają pojawiać w jamie ustnej dziecka między 6 a 12 miesiącem życia. To właśnie w tym okresie powinno się odwiedzić stomatologa dziecięcego. Zaleca się, aby pierwsza wizyta u dentysty odbyła się zanim mały pacjent skończy drugi rok życia. Stomatolog dziecięcy Targówek może wówczas sprawdzić ogólny stan jamy ustnej u małego pacjenta i skontrolować wszystkie dotychczas wyrżnięte mleczaki. W trakcie trwania wizyty rodzice mogą również zasięgnąć porady specjalisty w kwestiach takich jak ząbkowanie, dbanie o higienę i zapobieganie chorobom zębów, które mogą pojawić się na wczesnym etapie życia, czyli m.in. próchnica butelkowa.

Co to jest wizyta adaptacyjna?

Wizyta adaptacyjna to bardzo istotna część odwiedzin stomatologa dziecięcego, która pomaga nawiązać współpracę, a także zbudować dobrą relację i zaufanie między dzieckiem a lekarzem. Powinna odbyć się podczas którejś z kolejnych kontroli, kiedy mały pacjent jest już znacznie bardziej zainteresowany miejscem, w którym się znajduje.

Wizyta adaptacyjna to nic innego jak zabawa na fotelu dentystycznym, która ma na celu w bezstresowy i przyjemny sposób opisać dziecku to, czego może się spodziewać podczas aktualnej i kolejnych wizyt kontrolnych u stomatologa. Mały pacjent ma szansę przyzwyczaić się do specyficznego otoczenia, jakim jest gabinet stomatologiczny oraz oswoić się z działaniami lekarza.

Jak często odwiedzać stomatologa dziecięcego?

Dzieci, które nie posiadają jeszcze stałego uzębienia, powinny odbywać wizyty profilaktyczne regularnie, co trzy miesiące, chyba że dentysta zaleci inaczej. Dynamika zmian jakie zachodzą w jamie ustnej małych pacjentów jest znacznie większa niż u dorosłych, stąd też częściej należy odwiedzać gabinet dentystyczny.

Systematyczne wizyty u stomatologa dziecięcego pomogą uniknąć konieczności przeprowadzenia leczenia, gdyż lekarz może w porę zainterweniować, gdyby zauważył jakiekolwiek nieprawidłowości. Co więcej, jeśli dziecko od najmłodszych lat oswoi się z wizytami u dentysty, to w przyszłości nie będzie bało się kontroli stomatologicznych.

Zdrowie i Uroda

Zdrowie i Uroda - najnowsze informacje