poniedziałek, 10 czerwca 2024 05:05

Studenci i wojewoda z wizytą w Miechowie

Autor Mirosław Haładyj
Studenci i wojewoda z wizytą w Miechowie

We wtorek (4 czerwca) w ramach realizacji zajęć z przedmiotu „Zarządzanie w sektorze komunalnym” grupa studentów z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie wraz z Wojewodą Małopolskim Krzysztofem Janem Klęczarem odwiedziła miechowskich starostów - Krzysztofa Świerczka i Jerzego Pułkę. Podczas spotkania przyszli ekonomiści zgłębili tajniki funkcjonowania i zarządzania samorządem powiatowym.

4 czerwca starosta Krzysztof Świerczek opowiadał studentom z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, jak wyglądają kompetencje, zadania, struktura organizacyjna i największe wyzwania stojące przed Powiatem Miechowskim. Wspomniano także o walorach historyczno-zabytkowo-przyrodniczych regionu.

Spotkanie było dla studentów okazją, by poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

-Studenci UR pytali m.in. o zarządzaniu służbą zdrowia. Jak wyjaśniał starosta, dla tak małego powiatu jakim jest miechowski, jest to nie lada wyzwanie finansowe, bowiem miechowski szpital stoi na pierwszej linii ratowania zdrowia i życia pacjentów, nie tylko z naszego powiatu, ale i ościennych. Jest to spowodowane m.in. tym, iż szpitale w Olkuszu i Jędrzejowie zostały sprywatyzowane i w tych placówkach stawia się głównie na przeprowadzanie wysokodochodowych procedur leczniczych

-wspominają urzędnicy i dodają:

-Na pytanie studentów, co jest najtrudniejsze w zarządzaniu jednostką powiatowego samorządu, starosta odparł, iż jest to zbilansowanie budżetu, który opiera się głównie na dotacjach i subwencjach. Tylko około 7% budżetu stanowią dochody własne. Wystarczy wspomnieć, iż do subwencji oświatowej, Powiat Miechowski dokłada 6 mln zł.

Starosta Świerczek powiedział studentom, że szansą na rozwój nie tylko Miechowszczyzny, ale całego województwa jest tworzona strefa gospodarcza w Gminie Książ Wielki. Włodarz podkreślił, iż nigdzie w regionie inwestorzy nie znajdą gruntów o powierzchni10 ha i więcej, a powiat miechowska w strategicznym miejscu (przy węźle komunikacyjnym Książ Wielki) ma do dyspozycji ponad 100 ha.

Inf.: SP w Miechowie

Miechów - najnowsze informacje

Rozrywka