sobota, 14 października 2023 08:23

Sucha Beskidzka. Jubileusz 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego

Autor Patryk Trzaska
Sucha Beskidzka. Jubileusz 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego

Zespół zamkowo-parkowy w Suchej Beskidzkiej jest miejscem organizacji dużych i ważnych wydarzeń kulturalnych, konferencji i spotkań. Niedawno na Małym Wawelu odbyła się konferencja naukowa inaugurująca obchody 100-lecia Lasów Państwowych. Dzisiaj ( 14 października) na zamkowym dziedzińcu, a następnie w parku Beskidzki Okręg Łowiecki odbędą się uroczyści 100-lecia Polskiego Związku Łowieckiego.

Geneza powstania Polskiego Związku Łowieckiego, który zrzesza polskich myśliwych i koła łowieckie, sięga XIX wieku. Wówczas na ziemiach polskich rozpoczęły działalność pierwsze towarzystwa łowieckie. Jednak dopiero w 1923 roku został w Warszawie utworzony Centralny Związek Polskich Stowarzyszeń Łowieckich, przekształcony sześć lat później w Polski Związek Stowarzyszeń Łowieckich, a od 1936 roku noszący obecną nazwę.

Przygotowane przez Beskidzki Okręg Łowiecki uroczystości jubileuszowe rozpoczną się o 13.00 mszą hubertowską na zamkowym dziedzińcu, po której nastąpi część oficjalna. Po niej w parku zamkowym przygotowana zostanie biesiada myśliwska, na której skosztować będzie można potraw z dziczyzny. Z myślą o dzieciach zorganizowane zostaną konkursy oraz gry i zabawy, a także ustawione będą dmuchańce.

Podczas popołudniowego spotkania członkowie Beskidzkiego Okręgu PZŁ zaprezentują psy ras myśliwskich. Duże wrażenie na zebranych zrobi zapewne pokaz sokolniczy, w trakcie którego zademonstrowane zostaną niezwykłe umiejętności jakie posiadają ptaki łowcze. Bawiącym się czas umili koncert muzyki myśliwskiej oraz prezentacja Bractwa Kurkowego. Wydarzeniem wieczoru będzie natomiast widowisko multimedialne „100 lat PZŁ” z wykorzystanie mappingu, stanowiącego połączenie najnowszej technologii z opowiadaniem historii za pomocą światła. Prezentacja na tle perły renesansu jaką jest zamek suski pozwoli na odbieranie sztuki różnymi zmysłami.

Wydarzenie jest otwarte.

inf./fot. UM Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje

Rozrywka