środa, 29 września 2021 09:51

Sukces Borzęcina! Gmina wysoko w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów

Autor Mirosław Haładyj
Sukces Borzęcina! Gmina wysoko w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów

Gmina Borzęcin w zestawieniu przygotowanym w ramach Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2020, zajęła wysokie 7. miejsce w kategorii gmin wiejskich (ex equo z gminą Ustka). Ranking obejmował 1523 gminy wiejskie w Polsce.

Dokonując oceny, jury konkursu brało pod uwagę wyniki osiągane przez samorządy oraz zrealizowane w 2020 roku działania. Eksperci ZPP wydawali opinię według kryteriów ujętych w dziesięciu grupach tematycznych takich, jak: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa oraz działania promocyjne.

Statuetki dla laureatów nagrody Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2020/Fot.: UG Borzęcin
Statuetki dla laureatów nagrody Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2020/Fot.: UG Borzęcin

Podczas uroczystej gali XXVII Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, która odbyła się 16 września br. w Hotelu Gołębiewski w Wiśle wręczono nagrody laureatom Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów 2020. W zestawieniu, w którym jury konkursu organizowanego przez ZPP wybiera corocznie najlepsze, najbardziej rozwojowe samorządy, gmina Borzęcin sklasyfikowana została ex equo z gminą Ustka na 7. miejscu w kategorii gmin wiejskich obejmującej 1523 gminy wiejskie w Polsce. Wyróżnienie w imieniu samorządu gminy Borzęcin odebrał wójt Janusz Kwaśniak.

Wyróżnienie w imieniu samorządu gminy Borzęcin odebrał wójt Janusz Kwaśniak/Fot.: UG Borzęcin
Wyróżnienie w imieniu samorządu gminy Borzęcin odebrał wójt Janusz Kwaśniak/Fot.: UG Borzęcin

W gronie laureatów, w sześciu klasyfikowanych kategoriach: powiaty do 60 tys. mieszkańców, powiaty do 120 tys. mieszkańców, powiaty powyżej 120 tys. mieszkańców, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie znalazły się 74 samorządy.

Lista laureatów w kategorii gmin wiejskich przedstawia się następująco:

  1. Gmina Chełmiec - honorowy tytuł „Dobry Polski Samorząd 2020
  2. Gmina Wielka Wieś
  3. Gmina Kobylnica
  4. Gmina Tomaszów Lubelski
  5. Gmina Korzenna
  6. Gmina Zabierzów
  7. Gmina Borzęcin ex equo Gmina Ustka
  8. Gmina Zgorzelec
  9. Gmina Postomino
  10. Gmina Ruda-Huta

Podczas gali uhonorowano także zdobywców najbardziej prestiżowego tytułu „Super Powiat” i „Super Gmina” 2020. W tym gronie sklasyfikowano: Powiat Augustowski, Powiat Bielski (śląskie), Powiat Kędzierzyńsko-Kozielski, Powiat Ostródzki, Powiat Poznański, Powiat Raciborski, Miasto Legnica, Miasto Stronie Śląskie oraz Gminę Wielka Wieś. Tytuły te przyznawane są w sytuacji, w której dany samorząd uzyskał największy procentowy udział realizacji wszystkich kategorii zawartych w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów.

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje