wtorek, 27 kwietnia 2021 07:11

Sukces ucznia Liceum Kopernika. Droga na studia jest przed nim otwarta

Autor Mirosław Haładyj
Sukces ucznia Liceum Kopernika. Droga na studia jest przed nim otwarta

Łukasz Kraj, uczeń 3G Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Brzesku, został finalistą zawodów centralnych XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 972-1514. Od Cedyni do Orszy.

Podczas finałowych zmagań Łukasz na kilkunastu stronach swojego wypracowania przybliżył temat: Kształtowania się państwowości polskiej za czasów pierwszych Piastów X–XII wiek (od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego).

Uzyskanie tytułu finalisty m.in. tej olimpiady wiąże się z wieloma profitami, np. zgodnie z art. 44 zzh, ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2018 r., poz. 1457), finalista zwolniony zostaje z egzaminu maturalnego z historii i automatycznie uzyskuje z niego 100%. Warto zaznaczyć, że niektóre wyższe uczelnie udzielają także preferencje finalistom i laureatom omawianej Olimpiady. Dla przykładu Uniwersytet Jagielloński: przydziela maksymalny wynik ze wszystkich tych przedmiotów kwalifikacyjnych uwzględnianych w kwalifikacji, jakie przydzielane są do tej samej grupy co historia. W przypadku studiów, dla których kwalifikacja przebiega na podstawie kolejności zgłoszeń, zarówno laureat, jak i finalista olimpiady otrzymuje pierwszeństwo na liście rankingowej.

Podkreślić należy, że dobry wynik uzyskał również Jonasz Bojdo z 3G, który o kilka punktów przegrał z Łukaszem rywalizację o finał. Łukasz jest już drugim finalistą zawodów centralnych olimpiad czy konkursów. Pierwszym z nich został Jakub Drewko (1G) w IX Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim.

Opiekunem merytorycznym wymienionych uczniów był dr Piotr Duda.

Inf.: Starostwo Powiatowe w Brzesku

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje