sobota, 25 maja 2019 09:27

Sukienki dla Maryi od tarnowskich seniorów

Autor Marzena Gitler
Sukienki dla Maryi od tarnowskich seniorów

Do 31 maja Galerii Hortar przy ul. Legionów w Tarnowie można zobaczyć niezwykłą wystawę „Talenty Odkryte”, na którą składają się sukienki do obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez seniorów.

25 sukienek to prace członków Twórczego Klubu Seniora, który 2 maja podczas wernisażu obchodził 5-lecie swojego istnienia. Klub powstał w październiku 2013 roku, a jubileusz zorganizował w maju, bo to miesiąc maryjny. Maryi poświęcone też zostały prace, których twórcami są zrzeszeni e klubie seniorzy. Warto zauważyć, że średnia wieku autorów sukienek to aż ponad 70 lat. Animatorem seniorów i jego inicjatorem powstania Twórczego Klubu Seniora jest Andrzej Trybulski. Na wystawie „Talenty Odkryte” można zobaczyć prace bardzo osobiste i stworzone z wielkim zaangażowaniem. Czarnymi kokardkami oznaczono te, których autorzy nie doczekali wernisażu. Ekspozycja potrwa do 31 maja. Przy okazji jej obejrzenia warto zauważyć nowe nabytki wystawy stałej Galerii Hortar. Są to grafiki krakowskiego artysty Krzysztofa Skórczewskiego.

Hortar to najstarsza firma ogrodnicza w Tarnowie, która rozpoczęła swoją działalność już w 1991r. W 2004 r. stworzyła Galerię Sztuki w pełni finansowaną ze środków prywatnych. Jest ona miejscem otwartym dla lokalnego środowiska, które chętnie wykorzystuję sale wystawowe dla zaprezentowania swojej działalności artystycznej.

Firma Hortar zaangażowana jest też od wielu lat w działalnością charytatywną i wspiera takie organizacje jak: Ośrodek Rehabilitacji Dzieci, Stowarzyszenie Zdążyć przed Rakiem, Fundację Dzieciom ”Zdążyć z Pomocą”, Tarnowska Orkiestrę Kameralną, Dom Dziecka, Caritas Diecezji Tarnowskiej oraz parafie i szkoły. Sponsoruje też najważniejsze tarnowskie instytucje i wydarzenia kulturalne.

Najbliższą wydarzeniem, na które zapraszamy do Galerii Hortar już 16 czerwca, będzie zatytułowany “Wychowankowie, Rodziny i Przyjaciele” – wernisaż prac plastycznych oraz obchody Jubileuszu 50-lecia istnienia Przedszkola Publicznego nr 34 w Tarnowie.

Marzena Gitler, foto: Galeria Hortar

Tarnów - najnowsze informacje