niedziela, 9 października 2022 06:31

Sułkowice. Nowe samochody i dotacje dla strażaków

Autor Marzena Gitler
Sułkowice. Nowe samochody i dotacje dla strażaków

OSP Rudnik i OSP Sułkowice mogą cieszyć się z nowych wozów bojowych. Oba zakupiono dzięki wspólnym akcjom i wsparciu wielu mieszkańców. Dotacje z WFOŚiGW otrzymały też jednostki z Krzywaczki i Sułkowic.

Strażackie święto w Rudniku

24 września w Rudniku uroczyście poświecono nowy wóz bojowy dla miejscowej OSP, który jednostka zakupiła pod koniec 2020 roku. Uroczystość przesunięto jednak ze względu na pandemię koronawirusa.

Po mszy w kościele parafialnym w Rudniku, którą celebrował ks. proboszcz Marian Błaszczyk, poczty sztandarowe, zaproszeni goście, mieszkańcy Rudnika i przede wszystkim druhowie OSP Rudnik przemaszerowali na plac apelowy gdzie odbyła się dalsza cześć uroczystości.

Nowy wóz bojowy, którego od 2021 roku używa OSP Rudnik zakupiono przy wsparciu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Strażacy musieli jednak dołożyć do tego ze środków własnych.

Rodzicami chrzestnymi pojazdu zostali Elżbieta Miętka oraz Marcin Skorut, poświęcenia pojazdu dokonał ks. proboszcz miejscowej parafii Marian Błaszczyk. Kluczyki i dowód rejestracyjny przekazali kierowcy Tomaszowi Powroźnikowi i naczelnikowi Jackowi Kurkowi poseł na sejm Władysław Kurowski i Burmistrz Gminy Sułkowice Artur Grabczyk. Nowy wóz, który zastąpił wysłużonego i awaryjnego Stara 266, to średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu Renault D15 wykonany przez firmę Szcześniak.

Uroczystość była okazją do uhonorowania zasłużonych dla pożarnictwa. Medalem Srebrnym Za Zasługi dla Pożarnictwa wyróżnieni został dh Józef Powroźnik, Medalem Brązowym Za Zasługi dla Pożarnictwa wyróżnieni zostali: dh Maciej Cięciel i dh Tomasz Przała. Odznakę Wzorowy Strażak otrzymali druhowie: Piotr Bylica, Dariusz Bylica, Przemysław Suder, Marek Mirocha i Tomasz Powroźnik. Odznaką „Zasłużony dla Pożarnictwa Ziemi Myślenickiej” uhonorowani zostali: dh Stanisław Szczurek oraz dh Józef Woźnica.

Gratulacje i życzenia z okazji strażackiego święta złożyli poseł Władysław Kurowski, radnego sejmiku małopolskiego Robert Bylica, starosta Józefa Tomala oraz przedstawiciele samorządu burmistrz Sułkowic Artura Grabczyk i Przewodniczący Rady Miejskiej w Sułkowicach Waldemar Wolski.

Nowy wóz w Sułkowicach

Nowy wóz dla OSP - Fb. UG Sułkowice 

Powody do radości mają też druhowie z OSP Sułkowice. 4 października po 3 latach starań Zarządu OSP w Sułkowicach i Burmistrza Gminy Sułkowice pod remizę podjechał fabrycznie nowy, lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy marki VW Crafter z napędem 4x4, który zastąpił wysłużonego Lublina. Nowy wóz jest dostosowany do transportu 9 osób i sprzętu ratowniczego do pierwszej pomocy, zabezpieczania miejsca akcji i usuwania niewielkich zagrożeń środowiska naturalnego.

Koszt samochodu wraz z profesjonalną zabudową to blisko 260 tys. zł. Jego zakup dofinansował WFOŚiGW, który w ramach programu Bezpieczny Strażak przekazał prawie 105 tys. zł. Gmina Sułkowice przekazała 80 tys. zł a Starostwo Powiatowe 10 tys. zł. Sułkowiccy strażacy pozyskali też środki z Lasów Państwowych, a w ramach organizowanych zbiórek, dystrybucji kalendarzy noworocznych oraz wpłat prywatnych osób i przedsiębiorców zebrali na zakup nowego wozu ok. 55 tys. zł.

Dotacje dla Krzywaczki i Sułkowic

We wrześniu rozdysponowane zostały środki w ramach Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych na zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie otrzymały jednostki z Krzywaczki i Sułkowic. OSP Krzywaczka blisko 13 tys. zł wykorzysta na wymianę węży w zestawie narzędzi ratowniczych. Koszt całkowity inwestycji to 25.5 tys. zł. OSP Sułkowice w ramach tego samego konkursu pozyskała środki w wysokości 8 tys. zł na zakup ubrań specjalnych, hełmów i butów. Całość pochłonie w sumie 17 tys. zł.

fot. Fb. OSP Myślenice - Górne Przedmieście

Myślenice - najnowsze informacje