piątek, 23 lipca 2021 11:47

Szczepienia jednak obowiązkowe? Ten kraj już to robi

Autor Marzena Gitler
Szczepienia jednak obowiązkowe? Ten kraj już to robi

Węgry wprowadziły obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 dla pracowników ochrony zdrowia. Kraj przygotowuje się do czwartej fali i chce przyśpieszyć akcje szczepień wśród mieszkańców.

Premier Viktor Orban w Radiu Kossuth poinformował dziś, że rząd Węgier zdecydował o wprowadzeniu obowiązku zaszczepienia przeciw koronawirusowi pracowników ochrony zdrowia. - Niektóre szczepienia już teraz są obowiązkowe dla osób pracujących w służbie zdrowia i jeśli ktoś ich nie ma, nie może pracować w tym sektorze. Teraz rozszerzyliśmy to także na koronawirusa – powiedział Viktor Orban.

Na Węgrzech zaszczepiono do tej pory przeciw koronawirusowi 55 procent społeczeństwa. Rząd obawia się 4 fali koronawirusa, która zbiera żniwo w Europie. - Na Węgrzech też będzie 4. fala. Dobra wiadomość jest taka, że szczepienia, które otrzymali ludzie, chronią nas przed poważnym przebiegiem choroby – mówił premier z rozmowie z radiem.

Najwięcej - aż 85 procent zaszczepiło się osób powyżej 60. roku życia. Rząd planuje zwiększyć ten procent, wysyłając lekarzy bezpośrednio do niezaszczepionych. Również jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego na Węgrzech zostanie też przeprowadzona akcja szczepienia dzieci powyżej 12. roku życia. Rząd chce też wesprzeć przedsiębiorców, którzy chcę zorganizować szczepienia w miejscu pracy.

W Polsce petycję do rządu, o wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciw koronawirusowi skierowała m.in. Rada Miasta Krakowa.

foto: pixabay

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje