środa, 30 grudnia 2020 12:11

Szczepionka ma wpływ na ludzki genotyp? Ekspert nie pozostawia wątpliwości

Autor Mirosław Haładyj
Szczepionka ma wpływ na ludzki genotyp? Ekspert nie pozostawia wątpliwości

Dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 28 grudnia wystąpił w programie "Gość Wydarzeń" prowadzonym przez Bogdana Rymanowskiego.

– Musimy postawić sprawę jasno - reżim badań klinicznych nie został zmieniony. (...) Ta szczepionka nie zmienia DNA człowieka, nie wnika do jądra komórkowego, nie może doprowadzić do żadnych zmian w człowieku. To kłamstwa i brednie

– powiedział na antenie telewizji Polsat dr Cessak, którego wypowiedź przytoczył portal polsatmews.pl.

Ekspert zapytany przez prowadzącego o źródła sceptycyzmu Polaków wobec szczepień przeciwko koronawirusowi stwierdził, że wypływają one z tego, że "nowe zawsze powoduje wątpliwości". Dodał także, że "należy je rozwiewać i mówić, jakie są merytoryczne kwestie i uzasadnienie szczepień".

Zdaniem Cessaka nie ma żadnych przeciwwskazań ku temu, aby szczepionka mogła być stosowana u osób powyżej 16. roku życia, w tym seniorów:

– Badania kliniczne były przeprowadzane także dla populacji z chorobami towarzyszącymi, o takim samym przebiegu, jak osoby starsze. Działania niepożądane były analogiczne jak u innych pacjentów. Jest to przeniesienie danych na inne populacje. Tak samo możliwe to będzie w populacji dziecięcej. Pewne dane w późniejszym etapie będą przeniesione na młodsze dzieci

– powiedział doktor i zaznaczył, że "szczególnie badania zostały przeprowadzone dla populacji, które miały obciążenia kardiologiczne, cukrzycę, otyłość, obniżoną odporność":

– Dla nich szczególnie dedykowana jest ta szczepionka. Zachęcam, by przerwać ten łańcuch zakażeń i wrócić do normalności.

Zdaniem dr Cessaka nie ma również wątpliwości co do kwestii bezpieczeństwa szczepionki, gdyż "platforma mRna jest dawno rozpoznana - 18 lat temu":

– To model, który jest dzisiaj znany i wiemy, jakie są działania niepożądane przy stosowaniu tej szczepionki. Nie może dojść do żadnej interakcji - to lipid i kod genetyczny

– powiedział przytaczany przez portal polsatnews.pl espert.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: polsatnewes.pl
Fot.: Facebook/Grzegorz Cessak

Polska

Polska - najnowsze informacje