Na początku listopada pewnym było, że kolejny szpital tymczasowy dla pacjentów zakażonych koronawirusem powstanie w tarnowskiej Arenie Jaskółka. Teraz plany te mogą jednak ulec zmianie.
Półtora miesiąca temu, obserwując sytuację związaną z epidemią koronawirusa w Polsce, można było stwierdzić, że był to moment krytyczny. Wtedy też podjęto decyzję o utworzeniu szpitali tymczasowych. 18 listopada został w niego przemianowany 20.Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Krynicy-Zdroju. Podobnie miało stać się z Areną Jaskółka Tarnów. Prezydent miasta Roman Ciepiela, w ślad za październikowymi deklaracjami, udostępnił władzom Małopolski ten obiekt, aby te mogły utworzyć w nim szpital polowy. Druga, co do wielkości hala sportowa w Małopolsce miała docelowo pomieścić ok. 200 łóżek dla osób zakażonych koronawirusem z terenu miasta Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego. Koszty budowy tego szpitala wziął na siebie PKO Bank Polski.
Liczba zakażeń spada
W ostatnim czasie jesteśmy jednak świadkami stopniowego spadku liczby zakażeń w Polsce. W Małopolsce w przeciągu minionych trzech dni (2 - 4 stycznia) odnotowano tylko 2 zgony. Od początku roku (do 5 stycznia) w naszym województwie potwierdzono 1 063 kolejne zakażenia koronawirusem. Jeszcze niedawno tak wysokie liczby były przyrostami dziennymi. Czy te wyniki mają wpływ na ilość hospitalizowanych w szpitalu tymczasowym osób? - Zakażeni koronawirusem nie wymagają dzisiaj hospitalizacji w tak wysokim stopniu. Obecnie mamy sytuację, w której obserwujemy spadek zachorowań i tych pacjentów jest po prostu mniej – tłumaczy Sławomir Kmak dyrektor krynickiego szpitala. W połowie grudnia w szpitalu tymczasowym w Krynicy-Zdroju hospitalizowanych było 8 osób. Liczba przygotowanych łóżek to 168.
Budowa szpitala tymczasowego zostanie wstrzymana?
Tworzenie szpitala tymczasowego w Arenie Jaskółka Tarnów może zostać wstrzymane. Jego budowa ruszyła w listopadzie i miała zakończyć się w grudniu.
- Szpital tymczasowy w hali Jaskółka w Tarnowie jest tworzony przez spółkę Skarbu Państwa. Otrzymaliśmy informację, że ten szpital byłby w gotowości 10 lutego br. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwrócił się do Ministra Aktywów Państwowych z rekomendacją, aby w przypadku tworzenia tego szpitala rozważyć pozostanie na etapie przygotowania gotowego projektu, aby w razie pogorszenia się sytuacji móc go uruchomić w ciągu 14 dni– informuje rzeczniczka wojewody małopolskiego, Joanna Paździo. Ostateczną decyzję ma jednak podjąć Minister Aktywów Państwowych.
fot. UM Tarnów