wtorek, 5 stycznia 2021 08:39

Szpitala tymczasowego w Arenie Jaskółka Tarnów jednak nie będzie?

Autor Aleksandra Tokarz
Szpitala tymczasowego w Arenie Jaskółka Tarnów jednak nie będzie?

Na początku listopada pewnym było, że kolejny szpital tymczasowy dla pacjentów zakażonych koronawirusem powstanie w tarnowskiej Arenie Jaskółka. Teraz plany te mogą jednak ulec zmianie.

Półtora miesiąca temu, obserwując sytuację związaną z epidemią koronawirusa w Polsce, można było stwierdzić, że był to moment krytyczny. Wtedy też podjęto decyzję o utworzeniu szpitali tymczasowych. 18 listopada został w niego przemianowany 20.Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Krynicy-Zdroju. Podobnie miało stać się z Areną Jaskółka Tarnów. Prezydent miasta Roman Ciepiela, w ślad za październikowymi deklaracjami, udostępnił władzom Małopolski ten obiekt, aby te mogły utworzyć w nim szpital polowy. Druga, co do wielkości hala sportowa w Małopolsce miała docelowo pomieścić ok. 200 łóżek dla osób zakażonych koronawirusem z terenu miasta Tarnowa oraz powiatu tarnowskiego. Koszty budowy tego szpitala wziął na siebie PKO Bank Polski.

Liczba zakażeń spada

W ostatnim czasie jesteśmy jednak świadkami stopniowego spadku liczby zakażeń w Polsce. W Małopolsce w przeciągu minionych trzech dni (2 - 4 stycznia) odnotowano tylko 2 zgony. Od początku roku (do 5 stycznia) w naszym województwie potwierdzono 1 063 kolejne zakażenia koronawirusem. Jeszcze niedawno tak wysokie liczby były przyrostami dziennymi. Czy te wyniki mają wpływ na ilość hospitalizowanych w szpitalu tymczasowym osób? - Zakażeni koronawirusem nie wymagają dzisiaj hospitalizacji w tak wysokim stopniu. Obecnie mamy sytuację, w której obserwujemy spadek zachorowań i tych pacjentów jest po prostu mniej – tłumaczy Sławomir Kmak dyrektor krynickiego szpitala. W połowie grudnia w szpitalu tymczasowym w Krynicy-Zdroju hospitalizowanych było 8 osób. Liczba przygotowanych łóżek to 168.

Krynica-Zdrój: Szpital tymczasowy powstał zbyt późno?
20.Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny w Krynicy-Zdroju został 18 listopada przemianowany na kolejny małopolski szpital tymczasowy. Czy ta decyzja była potrzebna? Faktem jest, że gdyby nie powstanie szpitala tymczasowego, okoliczne placówki mogłyby mieć spore problemy. Czy decyzji tej nie …

Budowa szpitala tymczasowego zostanie wstrzymana?

Tworzenie szpitala tymczasowego w Arenie Jaskółka Tarnów może zostać wstrzymane. Jego budowa ruszyła w listopadzie i miała zakończyć się w grudniu.

- Szpital tymczasowy w hali Jaskółka w Tarnowie jest tworzony przez spółkę Skarbu Państwa. Otrzymaliśmy informację, że ten szpital byłby w gotowości 10 lutego br. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwrócił się do Ministra Aktywów Państwowych z rekomendacją, aby w przypadku tworzenia tego szpitala rozważyć pozostanie na etapie przygotowania gotowego projektu, aby w razie pogorszenia się sytuacji móc go uruchomić w ciągu 14 dni– informuje rzeczniczka wojewody małopolskiego, Joanna Paździo. Ostateczną decyzję ma jednak podjąć Minister Aktywów Państwowych.

fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje