piątek, 7 października 2022 08:30

Tak się (nie)idealny mąż nie zachowuje. Groził "pistoletem", znęcał się nad żoną

Autor Norbert Kwiatkowski
Tak się (nie)idealny mąż nie zachowuje. Groził "pistoletem", znęcał się nad żoną

Przemoc w rodzinie to niestety problem, który wciąż jest niezwykle popularny. Przykładem może być historia z Oświęcimia, gdzie 62-letni mieszkaniec dopuścił się przemocy wobec swojej żony, a także groził jej przedmiotem przypominającym pistolet.

W poniedziałek (3 października) tuż po godzinie 15 operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie dotyczące awantury domowej którą wszczął nietrzeźwy 62 – letni mieszkaniec Oświęcimia. Pod wskazany adres natychmiast udał się policyjny patrol.  W mieszkaniu policjanci zastali 62 – latkę, która wskazała pokój w którym zamknął się jej mąż. Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że chwilę wcześniej mąż groził jej pistoletem.

Funkcjonariusze zachowując szczególną ostrożność weszli do pokoju. Mężczyzna siedział na kanapie z „pistoletem” w ręku. Policjanci wydali mu polecenie odłożenia „broni”, a następnie położenia się na podłodze. Po chwili mężczyzna został obezwładniony i trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 2,9 promila alkoholu.  Przedmiot przypominający broń zabezpieczono. Wstępnie określono, że to wiatrówka do miotania kulek plastikowych za pomocą sprężonego powietrza.

Następnie sprawą zajęli się kryminalni, którzy na podstawie zebranych dowodów postawili zatrzymanemu zarzut znęcania psychicznego nad żoną, które trwało od około miesiąca. Ponadto funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

Już trzy dni później podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał zarzuty prokuratorskie oraz postanowienie o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.

Po opuszczeniu Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu  podejrzany w asyście policjantów  udał się do miejsca zamieszkania z którego zabrał rzeczy osobiste. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach w których może znaleźć schronienie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.
Rodzina została objęta procedurą Niebieskiej  Karty, dzięki której pokrzywdzona  uzyska pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej, natomiast sprawca zostanie objęty nadzorem dzielnicowego.
Za znęcanie psychiczne nad rodziną grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Źródło: KPP w Oświęcimiu

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje