piątek, 29 kwietnia 2022 10:10

Tarnów. Gościem Ukraińskiej Gastromajówki będzie jeden z najpopularniejszych polskich kucharzy!

Autor Katarzyna Jamróz
Tarnów. Gościem Ukraińskiej Gastromajówki będzie jeden z najpopularniejszych polskich kucharzy!

Prezydent Roman Ciepiela zaprasza wszystkich mieszkańców oraz ukraińskich sąsiadów goszczących w Tarnowie do udziału w kulinarnym wydarzeniu, które miasto organizuje wspólnie z Konsulatem Honorowym Ukrainy w Tarnowie. Impreza rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 1 maja.

Sobota

Ukraińska Gastromajówka rozpocznie się w sobotnie popołudnie o godz. 14. Podczas pierwszego dnia wydarzenia na tarnowskim rynku będzie można skosztować tradycyjnych ukraińskich potraw i przekąsek. Organizatorzy chcą w ten sposób promować kuchnię naszych sąsiadów. Postanowiono, by potrawy zostały przyrządzone przez uchodźczynie, które obecnie przebywają w naszym mieście. W ramach imprezy przewidziano degustację: barszczu, warieników z różnym farszem (ziemniaki, kapusta, ser, wiśnie), pielmieni, sałatek, wypieków z grochem czy kapustą, tortów wątróbkowych, gołąbków, zefirów, uzwaru czy kompotu z suszu. Będą też potrawy z grilla. Równolegle spróbować będzie można ukraińskich potraw przygotowanych przez ukraińskich i polskich restauratorów, a także ukraińskiego piwa i nalewek.

W Tarnowie gościć będzie jeden z najpopularniejszych polskich kucharzy – Robert Makłowicz. Zaplanowano m.in. panel kulinarny z udziałem dwóch kucharzy – wspomnianego Roberta Makłowicza i Mikołaja Reja na temat bogactwa ukraińskich kulinariów i gastronomicznych tradycji oraz przenikania się naszych kultur w tym obszarze. Przewidziane zostały także konkursy dla gości z nagrodami zapewnionymi przez partnerów wydarzenia. Zorganizowane będą również atrakcje dla dzieci.

Tarnów Robert Makłowicz Ukraina majówka
Tarnów. Gościem Ukraińskiej Gastromajówki będzie jeden z najpopularniejszych Polskich kucharzy! / Fot. UM Tarnów

Podczas wydarzenia prowadzona będzie też zbiórka pieniężna z przeznaczeniem dla rodzin z dziećmi kombatantów walk na Ukraińskim Froncie. Na zakończenie sobotniego programu zaplanowano wypuszczenie w niebo kilkuset świecących żółto niebieskich baloników przy dźwiękach hymnu Ukrainy z przesłaniem o pokój w Europie i na świecie.

Niedziela

Robert Makłowicz wspólnie z prezydentem Romanem Ciepielą przygotuje śniadanie na tarnowskim rynku. W niedzielny poranek, 1 maja zostanie wydanych tysiąc posiłków, zarówno dla mieszkańców, jak i dla gości z Ukrainy. Wielkie śniadanie rozpocznie się o godz. 10:30. Niedzielny program Ukraińskiej Gastromajówki potrwa do godz. 17.

– Gorąco zachęcam do udziału w Ukraińskiej Gastromajówce. Dla tarnowian będzie to świetna okazja, by poznać nowe smaki i kulturę sąsiadów, z kolei goście z Ukrainy będą mogli lepiej poznać nasze miasto i zintegrować się z mieszkańcami

– podkreśla prezydent Tarnowa.

W ramach dwudniowej imprezy kulinarnej planowana jest również część artystyczna. Na scenie wystąpią ukraińskie zespoły muzyczne, zarówno profesjonalne jak i amatorskie.

Inf./Fot.: UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka