niedziela, 14 sierpnia 2022 06:00

Tarnów. Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej

Autor Katarzyna Jamróz
Tarnów. Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej

Z okazji przypadającej w najbliższy poniedziałek (15 sierpnia), 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zaprasza na tarnowskie obchody Cudu nad Wisłą oraz Święta Wojska Polskiego.

Rozpoczną się one o godz. 10.30 uroczystościami pod pomnikiem Wincentego Witosa (polityk z Wierzchosławic stał na czele utworzonego 24 lipca 1920 roku, Rządu Obrony Narodowej). W południe w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie msza święta za Ojczyznę, a po jej zakończeniu nastąpi przemarsz pod Grób Nieznanego Żołnierza. Tam o godz. 13.15 odbędzie się dalsza część uroczystości, m.in. złożone zostaną wieńce. Ostatnim akordem poniedziałkowych obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej będą, rozpoczynające się o godz. 13.50, uroczystości przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

Przypomnijmy, że odbywająca się między 13 a 25 sierpnia 1920 roku Bitwa Warszawska, była decydującym starciem wojny polsko-bolszewickiej. Będące w krytycznej sytuacji oddziały Wojska Polskiego zdołały odepchnąć i pokonać nacierającą Armię Czerwoną. Zwycięstwo to pozwoliło zachować niepodległość odradzającej się Polski, a także przekreśliło radzieckie plany ofensywy na Europę Zachodnią i rozpętania międzynarodowej rewolucji. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty, Edgara D’Abernona, Bitwa Warszawska była jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. Francuski generał Louis Faury porównał ją natomiast do bitwy pod Wiedniem.

Na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, od 1992 roku, 15 sierpnia obchodzone jest święto Wojska Polskiego.

Inf./Fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje