wtorek, 27 lipca 2021 10:22

Tarnów. Powstanie więcej ścieżek dla rowerów. Wiemy gdzie

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. Powstanie więcej ścieżek dla rowerów. Wiemy gdzie

Jeszcze w lipcu poznamy wykonawcę dokumentacji projektowej koniecznej do zbudowania czterech odcinków ścieżek rowerowych. – To początek realizacji najnowszych planów dotyczących rozbudowy i uzupełnienia istniejącej sieci ścieżek w mieście – mówi Artur Michałek, dyr. Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

- Projekty dotyczą ścieżek rowerowych wzdłuż ulic: Dworcowej, Niedomickiej, Nowy Świat i alei Piaskowej. Wszystkie będą miały nawierzchnię bitumiczną. Natomiast ciągi piesze, które powstaną wzdłuż nich, zostaną wykonane z kostki betonowej. Tylko wzdłuż ul. Dworcowej – z uwagi na uwarunkowania historyczne, a co za tym idzie ochronę konserwatora zabytków – planowana jest nawierzchnia brukowa – tłumaczy Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.

Rozwiązania projektowe mają uwzględniać potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Nowe odcinki muszą być połączone z istniejącymi ścieżkami rowerowymi i ciągami pieszo-rowerowymi.

Projekt budowy ścieżki, która powstanie wzdłuż Dworcowej, uwzględni jej połączenie z kolejnym planowanym odcinkiem – wzdłuż węzła przesiadkowego Krakowska Planty, który powstanie jeszcze tego lata.

Na ul. Niedomickiej ścieżka będzie biegła od budynku szkoły, gdzie zostanie również zamontowana stacja obsługi rowerów, do ul. Mroźnej. Istniejące przejście dla pieszych ma być przebudowane – tak by możliwy był tam również przejazd rowerowy – i wyposażone w specjalne oświetlenie.

Wzdłuż ulicy Nowy Świat ścieżka zostanie poprowadzona od Romanowicza do Słowackiego. Przy parku Strzeleckim rowerzyści będą mieli do dyspozycji stację obsługi pojazdów.

Aleja Piaskowa zaoferuje miłośnikom jednośladów ścieżkę, a spacerowiczom wygodny ciąg pieszy. Droga rowerowa zostanie poprowadzona za przystankiem autobusowym, którego nawierzchnia zostanie wymieniona.

Na przygotowanie dokumentacji projektowej wykonawca, wyłoniony w drodze przetargu, będzie miał 4 miesiące od momentu podpisania umowy.

fot. ilustracyjne/pixabay

Tarnów - najnowsze informacje