piątek, 1 listopada 2019 14:10

Tarnowska kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza

Autor Marzena Gitler
Tarnowska kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza

Około 100 osób zbiera datki na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków Starego Cmentarza w Tarnowie. Ile pomników już wyramontowano za zebrane pieniądze?

Kwestę w okresie Wszystkich Świętych tradycyjnie zorganizował Komitet Opieki nad Starym Cmentarzem w Tarnowie. W tym roku odbędzie się ona już po raz 26.

Podobnie jak przed rokiem, wolontariusze i członkowie komitetu ofiary do puszek zbierają na Starym Cmentarzu, w Krzyżu i w Mościcach. Po raz pierwszy zbiórka pieniędzy prowadzona jest także na cmentarzu w Klikowej.

– Rozszerzyliśmy kwestę na inne cmentarze. W tamtym roku przyniosło to pożądane efekty, bowiem udało nam się zebrać rekordową sumę ponad trzydziestu ośmiu tysięcy złotych – mówi Ewa Filipów, prezes komitetu.


Kwesta na Starym Cmentarzu potrwa trzy dni. 1 listopada datki zbierane są od godz. 9 do 18. W kolejnych dniach w godz. 9-16, przy czym ostatniego dnia przed wejściem na cmentarz staną dwie duże puszki.

W przypadku pozostałych cmentarzy zbiórka prowadzona jest wyłącznie w dniu Wszystkich Świętych w godz. 10-16.

Wszystkie zebrane podczas kwesty datki zostaną przeznaczone na remont zabytkowych nagrobków znajdujących się na jednej z najstarszych nekropolii w Polsce. Choć w ostatnich latach wyremontowano ponad 200 pomników (remont ponad 50 z nich sfinansował komitet), to jak informują przedstawiciele zarządu, wciąż jest wiele do zrobienia.

Przypomnijmy, że tarnowski Stary Cmentarz jest jednym z najstarszych w Małopolsce i w Polsce. Jest starszy od słynnych warszawskich Powązek i od Cmentarza Rakowickiego w Krakowie. Na Starym Cmentarzu spoczywa około 76 tysięcy osób. Pierwsza kwesta odbyła się w 1993 roku.

Inf. i foto: UM w Tarnowie Paweł Topolski

Tarnów - najnowsze informacje