czwartek, 25 marca 2021 12:00

Tarnów. Trwa wielkanocny desant pisanek

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. Trwa wielkanocny desant pisanek

Pandemia nie była w tym przypadku przeszkodą. Po raz piąty pisanki ozdobią Tarnów na czas Wielkanocy. Pierwszy raz kolorowe jajka pojawią się w Parku Strzeleckim, w okolicy Biura Wystaw Artystycznych przy wejściu do Parku od ul. Słowackiego.

Kolorowe wielkanocne ozdoby pojawią się tradycyjnie na ulicy Wałowej, placu Sobieskiego, rynku oraz skwerze ojca O. Kokocińskiego. W ramach pisankowego desantu na drzewach zawiśnie aż 4 700 malowanych i wyklejanych świątecznych jajek.

- Wzorem lat poprzednich, Biuro Promocji i Współpracy Zagranicznej zakupiło 2400 szt. piętnastocentymetrowych styropianowych jajek i przekazało je do wszystkich tarnowskich przedszkoli i szkół. Dzieci na zajęciach plastycznych w swoich placówkach ozdobią je dowolną techniką, a 25 marca udekorują nimi drzewka na deptaku przy ul. Wałowej. Każde z drzewek będzie miało symboliczną metkę z wypisanymi podmiotami - uczestnikami akcji. Seniorzy wykorzystają pisanki zrobione przez dzieci w ubiegłych latach (ponad 1100 szt.), dzięki czemu kolorowe jajka zawisną na rajskiej jabłoni przy placu Sobieskiego oraz na drzewach tarniny na skwerze ojca Olgierda Kokocińskiego - tłumaczy Ewa Łączyńska-Widz dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie.

Tuchów jak Trójkąt Bermudzki? Zagadka rozwiązana
W centrum Tuchowa nie działały piloty do samochodów, zamki i alarmy. Problemy pojawiły się także w przypadku rolet i bram automatycznych w pobliskich domach. “Co to za magia?” - zastanawiali się mieszkańcy. Zagadka została rozwiązana.

Do tegorocznej akcji włączy się również Biuro Wystaw Artystycznych, które udekoruje 200 pisankami drzewko przy swojej siedzibie w Parku Strzeleckim. Pracownicy Wydziału Komunikacji Społecznej oraz Tarnowskiego Centrum Informacji, przyozdobią natomiast tysiącem pisanek drzewka na tarnowskim rynku. - W tegorocznej, piątej edycji bierze udział 62 podmioty. O ile nam wiadomo, tarnowski „Pisankowy Desant” jest jedyną w Polsce tego rodzaju akcją w takim dużym wymiarze, a z różnych źródeł wiemy, że mamy naśladowców – mówi Maria Zawada-Bilik, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji Społecznej.

Wydarzenie odbędzie się z zachowaniem zasad rygoru sanitarnego. Poszczególne drzewka jednocześnie będzie ubierać tylko jedna placówka, pozostałe w innych przedziałach czasowych. W niektórych przypadkach przedszkola lub szkoły wysyłać będą delegacje, które zawieszą pisanki na drzewkach. - Choć tegoroczna edycja „Pisankowego Desantu” odbywa się w nieco zmienionej formule, nadal jest on wydarzeniem otwartym dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Dlatego serdecznie zapraszamy tarnowian, którzy chcą się przyłączyć do tej akcji, aby jeszcze przed świętami przynieśli swoje pisanki i również zawiesili na drzewach – dodaje Maria Zawada-Bilik.

fot. Biuro Wystaw Artystycznych

Tarnów - najnowsze informacje