sobota, 8 maja 2021 12:00, aktualizacja 4 lata temu

Tarnów włączył się w kampanię „LGBT+ja”. „Chcemy, by miasto było znane z tolerancji”

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów włączył się w kampanię „LGBT+ja”. „Chcemy, by miasto było znane z tolerancji”

Trwająca od lutego kampania „LGBT+ja” Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę podejmuje problem przemocy wobec nieheteronormatywnych i transpłciowych nastolatków. Zachęca do okazywania wsparcia. Samorząd Tarnowa włączył się w tę akcję.

Według ubiegłorocznych badań aż 7 na 10 nastolatków LGBT+ w naszym kraju ma do czynienia z homofobiczną przemocą. W efekcie, połowę nastoletnich osób LGBT+ dopada depresja, a ok. 70% ma myśli samobójcze. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prowadzi kampanię „LGBT+ja”, zachęcającą nastolatków do okazywania wsparcia swoim nieheteronormatywnym i transpłciowym rówieśnikom. Do akcji włącza się wiele samorządów, w tym również Tarnów.

- Włączamy się w akcję „LGBT+ ja”, organizowaną z myślą o młodych ludziach, którzy w swoim otoczeniu prawdopodobnie mają osoby LGBT+. Na zaproszenie Związku Miast Polskich mówimy o akcji Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, bo przemoc i dyskryminacja to wciąż nasza rzeczywistość. Chcemy by Tarnów był miastem, gdzie nie ma miejsca na nienawiść, by był miejscem znanym z tolerancji, miejscem dialogu, miejscem znanym z otwartości na innych i miejscem wsłuchiwania się w bardzo różne głosy – mówi prezydent Roman Ciepiela. - Celem akcji „LGBT+ ja” jest zachęcenie młodych ludzi do wyrażania wsparcia dla swoich rówieśników i reagowania na przemoc. Ale projekt ten jest kierowany także do dorosłych: rodziców, nauczycieli, wszystkich tarnowian. Z badań Kampanii Przeciw Homofobii jasno wynika, że ogromna większość dzieci LGBT+ nie znajduje akceptacji w swoich rodzinach. Także szkoły bardzo często nie tworzą przyjaznego środowiska.

Tarnów. Szczepienia trwają. „Zainteresowanie mieszkańców jest bardzo duże”
Punkt Szczepień Powszechnych, znajdujący się w Hali Sportowo-Widowiskowej Pałacu Młodzieży w Tarnowie działa od 28 kwietnia. Jak informują władze miasta, zainteresowanie szczepieniami mieszkańców jest bardzo duże.

17 maja w mieście odbędzie się kilka wydarzeń, mających na celu zwrócenie powszechnej uwagi na pomijany przez wielu problem. Jest to data szczególna, bowiem w 1990 roku z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób Światowej Organizacji Zdrowia wykreślono homoseksualizm. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii. Związek Miast Polskich zaapelował do samorządów, aby w tym dniu włączyły się w akcję „LGBT+ ja”. Tarnów pozytywnie odpowiedział na ten apel.

Wówczas w Tarnowie odbywać się będą m.in. akcje o charakterze edukacyjnym, promujące wiedzę o dzieciach i młodzieży dotkniętych nietolerancją, będą wykłady i prezentacje dla pedagogów, psychologów szkolnych, a tarnowianie zostaną zaproszeni na działania artystyczne o tolerancji i różnorodności, przygotowane przez młodych twórców. Nastąpi także promowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży - 116 111.

fot. ilustracyjne/pixabay

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka